Arnaut Danjuma Groeneveld (* 31. ledna 1997 Lagos) je nizozemský profesionální fotbalista, který hraje na pozici křídelníka či útočníka za anglický klub Everton FC, kde je na hostování z Villarrealu, a za nizozemský národní tým.

Danjuma se narodil v nigerijském městě Lagos.

PSV

Danjuma se připojil k akademii nizozemského klubu PSV Eindhoven v roce 2008, když se tam přesunul z TOP Oss.

NEC Nijmegen

V létě 2016 odešel z PSV do jiného nizozemského klubu, a to do NEC Nijmegen. V klubu debutoval 10. +more září 2016 právě proti PSV, když odehrál posledních 5 minut porážky 0:4. Své první ligové branky se dočkal v posledním kole sezóny 2016/17, a to při vítězství 2:0 nad SC Heerenveen. S klubem skončil na 16. příčce a po prohře s NAC Breda v sestupovém play-off sestoupil do Eerste Divisie.

Ve druhé sezóně v dresu Nijmegenu odehrál 28 ligových zápasů, ve kterých vstřelil 11 branek a přidal dalších 17 asistencí.

Club Brugge

V červenci 2018 přestoupil Danjuma do belgického klubu Club Brugge za částku okolo 3 milionů euro. V klubu debutoval 29. +more července a při výhře 5:2 nad KAS Eupen si připsal jednu gólovou asistenci. Své první branky v Jupiler Pro League vstřelil o dva týdny později, když dvěma góly pomohl k výhře 3:0 nad KV Kortrijk. 18. září debutoval v evropských pohárech, a to když se objevil v základní sestavě zápasu základní skupiny Ligy mistrů proti Borussii Dortmund. 3. října 2018 vstřelil jedinou branku svého týmu při prohře 3:1 proti Atléticu Madrid v rámci stejné soutěže.

AFC Bournemouth

Dne 1. srpna 2019 přestoupil Danjuma do anglického prvoligového klubu AFC Bournemouth za částku okolo 13,7 milionu liber. +more V klubu debutoval 25. září, když nastoupil do zápasu ligového poháru proti Burtonu Albion. V anglické nejvyšší soutěži odehrál první zápas 28. září, když nastoupil na posledních 13 minut utkání proti West Hamu. V sezóně 2019/20 odehrál 14 ligových zápasů, ve kterých se střelecky neprosadil, a poté, co Bournemouth skončil na 18. místě, sestoupil do EFL Championship.

Svůj první gól v dresu Bournemouthu vstřelil při výhře 3:2 nad Blackburnem Rovers v prvním zápase sezóny 2020/21. Poté, co se podílel na deseti gólech svého týmu v dubnu 2021, získal ocenění pro nejlepšího hráče EFL Championship měsíce . +more V květnu 2021 se Danjuma stal nejlepším hráčem sezóny Bournemouthu podle fanoušků, když získal 40 % hlasů (druhý Asmir Begović získal 38 %).

Villarreal

Dne 19. srpna 2021 přestoupil Danjuma do španělského Villarrealu za částku okolo 25 milionů euro. +more V klubu podepsal smlouvu do léta 2026. V klubu debutoval 21. srpna, když nastoupil na závěrečné minuty do zápasu proti Espanyolu. Svůj první gól v dresu Villarrealu vstřelil při remíze 1:1 s Atléticem Madrid, obhájcem ligového titulu. V evropských pohárech se poprvé střelecky prosadil 14. září, a to v zápase základní skupiny Ligy mistrů proti italské Atalantě. Ve zbylých zápasech základní skupiny vstřelil ještě další tři branky, jednu do sítě Young Boys a dvě v odvetném zápase proti Atlantě. 19. února 2022 zaznamenal Danjuma hattrick při ligové výhře 4:1 nad Granadou. 16. března proměnil pokutový kop v 92. minutě odvetného zápasu osmifinále Ligy mistrů proti Juventusu a uzavřel skóre na konečných 3:0. Po předchozí remíze 1:1 postoupil Villarreal do čtvrtfinále soutěže.

Tottenham Hotspur (hostování)

Anglický Tottenham Hotspur se 26. ledna 2023 dohodl s Villarrealem na hostování Arnauta Danjumy, jenž měl původně namířeno do Evertonu. +more Součástí půlroční půjčky je rovněž předkupní právo.

Danjuma se narodil v Nigérii nizozemskému otci a nigerijské matce, a měl tak reprezentovat obě země.

Danjuma byl poprvé povolán Ronaldem Koemanem do nizozemské reprezentace v říjnu 2018. Svého reprezentačního debutu se Danjuma dočkal 13. +more října, když v 68. minutě zápasu Ligy národů proti Německu vystřídal Stevena Bergwijna. Svůj první reprezentační gól vstřelil 16. října, a to v přátelském zápase proti Belgii.