4
2

Brennan Price Johnson (* 23. května 2001 Nottingham) je velšský profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka či křídelníka za anglický klub Tottenham Hotspur FC a za velšský národní tým.

Nottingham Forest

Johnson se připojil k akademii Nottinghamu Forest v roce 2009 z Dunkirku FC, a to ve věku 8 let. Johnson debutoval v dresu Nottinghamu 3. +more srpna 2019, když v prvním kole EFL Championship 2019/20 odehrál poslední dvě minuty utkání proti West Bromwichi Albion. Na svůj další pobyt na hřišti si musel Johnson počkat až do 9. listopadu, když jej v poslední minutě ligového zápasu proti Derby County poslal na trávník trenér Sabri Lamouchi.

Dne 20. června 2020 se Johnson poprvé objevil v základní sestavě Nottinghamu, když se objevil po boku Ryana Yatese ve středu záložní řady v zápase proti Sheffieldu Wednesday. +more O týden později odehrál také celý první poločas zápasu proti Huddersfield Townu.

Lincoln City (hostování)

Dne 25. září 2020 odešel Johnson na roční hostování do třetiligového Lincolnu City. +more Svůj debut v klubu si odbyl o dva dny později, když nastoupil na posledních dvacet minut ligového střetnutí s Charltonem Athletic. O týden později se již objevil v základní sestavě Imps proti Blackpoolu. Dvěma asistencemi pomohl k výhře 3:2.

Svůj první gól v kariéře vstřelil Johnson 20. října při výhře 2:0 nad Plymouthem Argyle. +more Johnsonovi, kterému se ihned po svém příchodu do klubu podařilo zabydlet v základní sestavě, se vydařil závěr kalendářního roku 2020. Nejprve 19. prosince dvěma brankami a asistencí zařídil výhru 4:0 na půdě Northamptonu a o sedm dní později zaznamenal identický počin i při domácí výhře 5:1 nad Burtonem Albion. 13. dubna 2021 rozvlnil Johnson třikrát síť MK Dons při výhře 4:0 v rozmezí 11 minut a připsal si na své konto svůj první kariérní hattrick.

Lincoln City zakončil sezónu na konečné 5. příčce v League One a zajistil si tak místo v postupovém play-off. +more V semifinále se střetl se Sunderlandem. Johnson se v 77. minutě prvního zápasu střelecky prosadil, když dal na konečných 2:0. Lincoln i přes prohru 2:1 v odvetném zápase postoupil do finále. V něm se Lincoln utkal s Blackpoolem. Zásluhou Johnsona již v první minutě šel Lincoln do vedení, když si jeho centr srazil do vlastní sítě jeden z obránců soupeře. Blackpool však dokázal stav zápasu otočit a po výhře 2:1 postoupil do EFL Championship.

Johnson zakončil sezónu s bilancí 12 vstřelených branek v 45 soutěžních zápasech.

Návrat do Nottinghamu

Johnson se po návratu z hostování stal stabilním členem základní sestavy Nottinghamu. Svoji první branku v dresu Forestu vstřelil 28. +more srpna 2021 při remíze 1:1 s Derby County. V září 2021 byl Johnson zvolen nejlepším mladým hráčem druhé nejvyšší soutěže, a to zejména za svůj výkon v zápase proti Barnsley, ve kterém gólem a asistencí rozhodl o výhře 3:1. Johnson potvrdil svou skvělou formu na přelomu ledna a února 2022, kdy vstřelil 4 branky a na 1 další přihrál v rozmezí 5 ligových utkání. Byl také u dvou překvapivých vítězství nad prvoligovými soupeři v FA Cupu (1:0 nad Arsenalem a 4:1 nad Leicesterem). V dubnu 2022 byl přímo u 8 vstřelených branek svého týmu (4 góly a 4 asistence) a za své výkony byl zvolen nejlepším hráčem EFL Championship za měsíc.

Nottingham skončil v lize na konečné 4. místo, zajišťující účast v postupovém play-off. +more V semifinále se Johnson prosadil v obou zápasech proti Sheffieldu United (výhra 2:1 a prohra 1:2; Nottingham postoupil po penaltovém rozstřelu, ve kterém Johnson proměnil svůj pokus). Ve finále odehrál celé utkání proti Huddersfieldu, které skončilo výhrou Nottinghamu 1:0. V ročníku 2021/22 odehrál Johnson 53 utkání, ve kterých vstřelil 19 branek a na dalších 9 přihrál. Za své výkony byl zvolen nejlepším mladým hráčem EFL Championship.

Svého debutu v Premier League se Johnson dočkal v prvním kole ročníku 2022/23, kdy odehrál celé utkání proti Newcastlu. Svůj první gól v nejvyšší soutěži vstřelil 20. +more srpna při remíze 1:1 s Evertonem.

Reprezentační kariéra

Johnson měl možnost reprezentovat Anglii, Jamajku a Wales. V mládežnických kategoriích nastupoval nejprve v dresu anglického národního týmu, ale v roce 2018 se rozhodl reprezentovat Wales.

Poprvé do seniorské reprezentace byl povolán v září 2020. Svého reprezentačního debutu se Johnson dočkal při bezbrankové remíze s USA 12. +more listopadu 2020. Johnson vstřelil svůj první reprezentační gól 11. června 2022 v zápase Ligy národů proti Belgii. O tři dny později se střelecky prosadil i do sítě Nizozemska.