2

Bryan Mbeumo (* 7. srpna 1999 Avallon) je kamerunský profesionální fotbalista, který hraje na pozici křídelníka za anglický klub Brentford FC a za kamerunský národní tým. Je odchovancem akademie Troyes AC a je bývalý mládežnický reprezentant Francie.

...

Troyes AC

Křídelník Mbeumo se připojil k akademii Troyes AC ve věku 14 let a v sezóně 2016/17 se dostal do rezervního týmu. Mbeumo debutoval v A-týmu 17. +more února 2018 při ligovém vítězství 1: 0 nad FC Metz a během sezóny 2017/18 odehrál ještě tři další utkání (všechna z lavičky), nicméně klub sestoupil do Ligue 2. Sestup pomohl Mbeumovi proniknout do stabilní základní sestavy týmu. Poprvé se v ní objevil 31. srpna 2018, v ligovém zápase proti Paris FC. Svůj první gól v dresu Troyes vstřelil 21. září téhož roku, a to do sítě Le Havru. Střelecky se prosadil i v následujícím zápase, když vstřelil jedinou branku utkání proti AJ Auxerre. Svoji střeleckou formu potvrdil i v dalším kole; v zápase proti LB Châteauroux nejprve v 9. minutě otevřel skóre a v druhém poločase přihrál na dvě branky útočníkovi Kévinu Fortunému (zápas skončil výhrou Troyes 3:0). Svoji gólovou sérii natáhl na čtyři zápasy, když dal jedinou branku svého týmu při prohře se Sochaux-Montbéliard. V sezóně, kterou Troyes skončili na 3. příčce v druhé nejvyšší soutěži, vstřelil Mbeumo 10 ligových branek v 36 zápasech.

I přes spekulace o Mbeumově odchodě, začal sezónu 2019/20 v dresu Troyes. V prvním kole Ligue 2 se střelecky prosadil do sítě Chamois Niortais FC a upravil skóre na konečných 0:2.

Brentford

Dne 5. srpna 2019 se Mbeumo přestěhoval do Anglie a přestoupil do druholigového klubu Brentford FC za částku okolo 6 miliónů liber. +more V klubu podepsal pětiletou smlouvu. Debutoval 10. srpna v ligovém zápase proti Middlesbrough. 31. srpna vstřelil svoji první branku v dresu The Bees, a to při výhře 3:0 proti Derby County; v zápase také asistoval na branku Ollieho Watkinse. Během sezóny 2019/20, kterou Brentford zakončil postupem do postupového play-off, odehrál 47 utkání a vstřelil 16 gólů. Mbeumo si svými výkony vysloužil nominaci na ocenění pro nejlepšího hráče EFL Championship a pro nejlepšího mladého hráče stejné soutěže.

Ve druhém kole sezóny 2020/21, dne 19. září, proti Huddersfieldu nejprve Mbeumo asistoval na branku Marcuse Forsse a následně v 91. +more minutě dal gól na konečných 3:0. Na podzim 2020 nebyl střelecky produktivní, na svou další branku musel počkat až na konec prosince, kdy se dvakrát prosadil do sítě Readingu. V sezóně odehrál 49 utkání, ve kterých vstřelil 8 branek, a pomohl tak Brentfordu k dalšímu postupu do play-off o Premier League. Tentokráte Včely uspěly poté, co nejprve v semifinále vyřadily Bournemouth a pak ve finále porazily Swansea 2:0.

Mbeumo debutoval v Premier League v prvním kole sezóny 2021/22, když odehrál 86 minut londýnského derby proti Arsenalu, které Brentford překvapivě vyhrál poměrem 2:0.