Daniel Kolář

8
4
2

Daniel Kolář (* 27. října 1985, Praha) je bývalý český fotbalový záložník a reprezentant, svoji kariéru ukončil v českém klubu FC Viktoria Plzeň. Mimo Česko působil na klubové úrovni v Turecku. V roce 2006 zvítězil v české anketě Fotbalista roku v kategorii Talent roku.

...

Je odchovancem pražské Sparty, kam přišel v roce 1997 z mužstva SK Roztoky. +more_česká_fotbalová_liga'>První ligový start si připsal v dresu klubu 1. FC Slovácko, kam odešel v roce 2004 na roční hostování. O rok později hostoval v Chmelu Blšany. V podzimní části sezony 2006/07 se stal členem základní sestavy Sparty, v této době (ve svých 20 letech) dostal i nabídku ze skotského týmu Celtic FC. Na jaře 2007 získal s "Letenskými" mistrovský titul.

FC Viktoria Plzeň

V podzimní části ligy 2008/09 (v září 2008) Kolář přestoupil do západočeského mužstva FC Viktoria Plzeň, přestože měl ve Spartě ještě na dva roky platnou smlouvu.

8. července 2010 nastoupil v dresu Plzně k historicky prvnímu zápasu českého Superpoháru, který sehrávají mistr ligy, tehdy AC Sparta Praha, a vítěz národního poháru (Viktoria Plzeň). +more Trofej vyhrála pražská Sparta, utkání skončilo výsledkem 1:0 a Kolář hrál do 67. minuty, kdy jej na hřišti vystřídal Petr Jiráček. Daniel Kolář se dočkal této trofeje o rok později, kdy Viktoria Plzeň jako mistr ligy porazila držitele Českého poháru FK Mladou Boleslav. Utkání skončilo nerozhodně 1:1 po 90 minutách hry; prodloužení se nehraje, na pokutové kopy zvítězila Plzeň 4:2. Kolář nastoupil do zápasu v 66. minutě.

Sezóna 2011/12

V sezóně 2011/12 Gambrinus ligy bojovala Plzeň v posledním kole se Slovanem Liberec o titul, utkání skončilo nerozhodně 0:0, tento výsledek stačil Liberci na první místo a Plzeň spadla na 3. příčku za pražskou Spartu. +more Kolář nastřádal v této sezoně 29 ligových startů a 6 gólů.

Plzeň se v sezóně 2011/12 Ligy mistrů propracovala z 2. předkola až do základní skupiny. +more Ve druhém předkole přešla přes arménský celek Pjunik Jerevan po výsledcích 4:0 a 5:1. Daniel Kolář vstřelil tři z gólů svého týmu. Ve 3. předkole následoval postup přes norský Rosenborg Trondheim (výhry 1:0 a 3:2), Kolář se opět jednou střelecky prosadil. Ve 4. předkole se zrodil postup přes dánský FC Kodaň (výhry 3:1 a 2:1). V základní skupině H si Kolář zahrál proti dvěma evropským velkoklubům FC Barcelona (prohry 0:2 a 0:4) a AC Milan (prohra 0:2 a remíza 2:2). Třetím klubem, s nímž se západočeský klub utkal byl běloruský BATE Borisov (výhra 1:0 a remíza 1:1). Plzeň obsadila v konečném součtu 3. místo před BATE a díky tomu si zajistila účast v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2011/12. Zde se Plzeň střetla s německým Schalke 04 a po výsledcích 1:1 doma a 1:3 venku po prodloužení vypadla. V odvetě na půdě Schalke 04 hrál do 79. minuty, pak byl střídán.

Sezóna 2012/13

Po Euru 2012 měl nabídky na přestup do Ruska a Turecka, ale Viktoria Plzeň, která předtím prodala několik hráčů, už další uvolnit nechtěla.

Koncem října 2012 podepsal Daniel Kolář s Viktorií Plzeň prodloužení smlouvy (která měla končit po sezoně 2012/13) až do června 2015. Ve šlágru 14. +more kola Gambrinus ligy 11. listopadu 2012 proti hostující Sigmě Olomouc vstřelil v 11. minutě úvodní gól Plzně. Po centru Davida Limberského se trefil hlavou. Plzeň vyhrála 3:0 a vystřídala Olomouc na čele ligy, moravský klub spadl po porážce na 4. místo. 10. března 2013 se v 19. ligovém kole podílel gólem na výhře 2:0 nad domácí Mladou Boleslaví. Sezónu 2012/13 Gambrinus ligy završil ziskem ligového titulu, Plzeň s Kolářem v sestavě porazila 1. června v posledním 30. kole sestupující FC Hradec Králové 3:0 a udržela si dvoubodový náskok před největším konkurentem Spartou Praha.

V základní skupině B Evropské ligy 2012/13 (kam se probojovala z předkol) byla Plzeň přilosována k týmům Atlético Madrid (Španělsko), Hapoel Tel Aviv (Izrael) a Académica de Coimbra (Portugalsko). V prvním utkání Plzně 20. +more září 2012 na domácí půdě proti portugalskému týmu Académica de Coimbra Plzeň vyhrála 3:1 a v dalším utkání 4. října s Atléticem Madrid podlehla španělskému celku 0:1 venku gólem v samotném závěru. Daniel Kolář se v těchto zápasech kvůli zranění neobjevil, nastoupil v základní sestavě až 25. října v Izraeli k utkání proti Hapoelu Tel Aviv. Střetnutí skončilo výsledkem 2:1 pro hosty, Plzeň si s 6 body upevnila druhou příčku za vedoucím Atléticem Madrid. Kolář měl v prvním poločase šanci, při níž trefil hlavou tyč soupeřovy brány. V 81. minutě pak střídal, nahradil jej na hřišti Jakub Hora. 8. listopadu 2012 přivítala Plzeň Hapoel Tel Aviv v odvetě na domácím hřišti a vyhrála 4:0, díky tomuto výsledku se posunula s 9 body o skóre na čelo tabulky před doposud vedoucí Atlético Madrid (které v souběžném zápase prohrálo v Coimbře 0:2). Izraelský celek hrál navíc od 41. minuty oslaben o jednoho hráče. Kolář nastoupil na hřiště v základní sestavě a absolvoval kompletní počet minut. Ve 23. minutě po centru Radima Řezníka otevřel hlavou skóre zápasu. Trefil se i podruhé, v 76. minutě opět zužitkoval hlavou centr, tentokrát Pavla Horvátha. 6. prosince 2012 odehrál zápas v Plzni proti Atléticu Madrid (výhra Viktorie Plzeň 1:0). Plzeň si tak se 13 body zajistila konečné 1. místo v tabulce skupiny B o 1 bod před druhým Atléticem. 14. února 2013 v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2012/13 nastoupil v šestnáctifinále proti domácímu italskému mužstvu SSC Neapol. Plzeň zvítězila v Neapoli 3:0. Hrál i o týden později v domácí odvetě, kterou Plzeň opanovala poměrem 2:0 a postoupila do osmifinále. V osmifinále zasáhl do domácího utkání proti tureckému celku Fenerbahçe Istanbul, Plzeň poprvé v tomto ročníku Evropské ligy prohrála doma (0:1). 14. března v odvetě v Istanbulu nastoupil v základní sestavě, Viktoria remizovala 1:1 a vypadla z Evropské ligy.

Sezóna 2013/14

V úvodním zápase 2. předkola Ligy mistrů UEFA 2013/14 vstřelil na domácí půdě dva góly proti bosenskému týmu FK Željezničar Sarajevo, Viktoria Plzeň zvítězila 4:3. +more Zahrál si i v základní skupině Ligy mistrů, kde se viktoriáni střetli s německým Bayernem Mnichov, anglickým Manchesterem City a ruským CSKA Moskva. S Plzní postoupil ze třetího místa v základní skupině D se ziskem 3 bodů do jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy 2013/14. V posledním utkání skupiny 10. prosince 2013 vstřelil gól proti CSKA Moskva a podílel se tak na obratu na konečných 2:1. V odvetě šestnáctifinále Evropské ligy 2013/14 27. února 2014 proti FK Šachtar Doněck se jedním gólem podílel na vítězství 2:1 a postupu Plzně do osmifinále soutěže. 20. března 2014 v odvetě osmifinále Evropské ligy proti francouzskému týmu Olympique Lyon opět skóroval, Plzeň zvítězila 2:1, ale vzhledem k porážce 1:4 z prvního duelu byla vyřazena.

V ligovém utkání 13. srpna 2013 vstřelil gól domácímu Slovanu Liberec, oba týmy si po remíze 1:1 body rozdělily. +more V lednu 2014 podepsal s klubem prodloužení smlouvy do června 2016. S klubem skončil na konci sezony na 2. místě v lize i českém poháru, v obou případech za Spartou Praha.

Sezóna 2014/15

S Plzní se představil ve 3. předkole Evropské ligy UEFA 2014/15 proti rumunskému týmu FC Petrolul Ploiești, 31. +more července 2014 v prvním zápase zachraňoval gólem v nastaveném čase konečnou remízu 1:1. Na hřiště přišel jako střídající hráč. Plzeň nakonec s Petrolulem v odvetě vypadla po domácí porážce 1:4. Dvě kola před koncem ročníku 2014/15 získal s mužstvem mistrovský titul.

Sezóna 2015/16

Před ročníkem 2015/16 prodloužil s Plzní smlouvu do léta 2019. 18. +more července 2015 se podílel na zisku Superpoháru, když Viktorka porazila FC Slovan Liberec 2:1 a hráč vsítil druhý, vítězný gól Plzně. S Plzní se představil ve 3. předkole Ligy mistrů UEFA, kde klub narazil na izraelský celek Maccabi Tel Aviv FC. V prvním zápase na půdě soupeře Viktorka zvítězila 2-1, ale v odvetě prohrála 0-2 a vypadla. S mužstvem následně hrál 4. předkolo Evropské ligy UEFA, kde tým narazil na klub ze Srbska FK Vojvodina Novi Sad. Po výhrách 3-0 a 2-0 Plzeň postoupila do základní skupiny Evropské ligy, kde bylo mužstvo nalosováno do skupiny E společně s FK Dinamo Minsk (Bělorusko), Villarreal CF (Španělsko) a Rapid Vídeň (Rakousko). V posledním utkání na domácí půdě proti Villarrealu (remíza 3:3) se střelecky prosadil v 8. minutě z pokutového kopu a otevřel skóre zápasu. Západočeši získali ve skupině čtyři body, skončili na třetím místě a do jarní vyřazovací části nepostoupili. V základní skupině Evropské ligy odehrál čtyři zápasy.

V průběhu podzimní části laboroval se zraněním lícní kosti, kterou měl zlomenou. Vynechal kvůli tomu čtyři ligová a dvě pohárová utkání. +more 14. února 2016 v 17. kole vstřelil dva góly do sítě 1. FC Slovácko (výhra 2:1), nejdříve se prosadil ve 12. a poté ve 27. minutě. Druhou branku vsítil. z penalty. Následující kolo rozhodl v 5. minutě jediným gólem o výhře Plzně nad FK Teplice. Celkem se v sezoně prosadil šestkrát. V ročníku 2015/16 získal tři kola před konce sezony s Viktorkou mistrovský titul, klub dokázal ligové prvenství poprvé v historii obhájit.

Sezóna 2016/17

S Viktorkou postoupil přes ázerbájdžánský Qarabağ FK (remízy 0:0 a 1:1) do 4. předkola - play-off Ligy mistrů UEFA, což znamenalo jistou podzimní účast Plzně v evropských pohárech. +more 4. předkolo LM Západočeši proti bulharskému PFK Ludogorec Razgrad výsledkově nezvládli. Prohráli 0:2 a v odvetě na domácí půdě remizovali 2:2 (v tomto střetnutí Kolář nenastoupil). Za Viktorii nastoupil celkem v lize i pohárech k 284 zápasům, dal 76 branek.

Gaziantepspor

V srpnu 2016 po nepovedeném startu do ročníku 2016/17 v Plzni skončil. Společně s Františkem Rajtoralem odešel do tureckého Gaziantepsporu. +more S Gaziantepsporem uzavřel smlouvu na dva roky s opcí. Pro jarní částí ročníku 2016/17 Koláře kvůli přetlaku cizinců nezařadil nový trenér Bulent Uygun na soupisku a hráč na jaře nenastupoval za žádný klub. Ačkoliv mu stále běžel platný kontrakt, v březnu 2017 jej jednostranně vypověděl. V Gaziantepsporu mu nedávali poslední měsíce před koncem podzimu 2016 výplatu. Během celého svého angažmá odehrál pouze sedm ligových zápasů, ve kterých se střelecky neprosadil.

FC Viktoria Plzeň (návrat)

V červnu 2017 podepsal smlouvu s klubem FC Viktoria Plzeň, kam se po necelém roce zahraničního angažmá vrátil.

Mládežnické výběry

Daniel Kolář odehrál za českou fotbalovou reprezentaci do 19 let jediné utkání. 6. +more května 2004 nastoupil v 63. minutě k domácímu přátelskému zápasu proti Finsku, které skončilo remízou 1:1. Daniel Kolář střídal Jana Štohanzla.

Za „lvíčata“ (reprezentační jedenadvacítku) odehrál Daniel Kolář od března 2006 do června 2007 celkem 10 zápasů (4 výhry, 4 remízy a 2 prohry), v nichž vstřelil 2 góly. Poprvé se trefil 2. +more září 2006 proti Kypru v kvalifikaci na Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let 2007, když střílel úvodní gól utkání, které český tým vyhrál venku 2:0. Druhý gól přidal v té samé kvalifikaci 6. října 2006 v domácím utkání proti Bosně a Hercegovině, které „lvíčata“ vyhrála 2:1. Kolář opět vstřelil úvodní gól zápasu.

A-mužstvo

Daniel Kolář debutoval v reprezentačním A-mužstvu 5. června 2009 v přátelském utkání proti Maltě, které ČR vyhrála 1:0. +more 6. září 2011 vstřelil svůj první gól v přátelském utkání proti Ukrajině, když zvyšoval v 51. minutě na konečných 4:0 pro český tým.

Po evropském šampionátu 2012 nastoupil v prvním přátelském utkání nového reprezentačního cyklu 15. srpna 2012 ve Lvově proti domácí Ukrajině, zápas skončil bezbrankovou remízou, Daniel Kolář odehrál první poločas. +more 26. března 2013 vstřelil jeden gól českého týmu v kvalifikačním střetnutí v Arménii, ČR zvítězila 3:0.

EURO 2012

Trenér Michal Bílek jej povolal na EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině, kde nastoupil v zápasech základní skupiny A ve Vratislavi proti Řecku (výhra ČR 2:1) a proti Polsku (výhra ČR 1:0).

Proti Řecku se dostal na hřiště ve druhém poločase místo Tomáše Rosického a v 90. minutě byl vystřídán Františkem Rajtoralem. +more Nicméně se stala chyba, trenér Bílek chtěl Rajtoralem nahradit unaveného Petra Jiráčka a nikoli Koláře. Do čtvrtfinále proti Portugalsku nezasáhl (prohra ČR 0:1).

EURO 2016

Trenér Pavel Vrba jej zařadil do závěrečné 23členné nominace na EURO 2016 ve Francii. V základní skupině D odehrál jediný zápas: proti Turecku (porážka 0:2). +more Český tým obsadil se ziskem jediného bodu poslední čtvrté místo skupiny.

Reprezentační góly a zápasy

Góly Daniela Koláře v české reprezentaci do 21 let

12. 9. +more 2006Famagusta, KyprKypr0:1 (16. )0:2kvalifikace na ME "21" 2007
26. 10. 2006Stadion Střelnice, Jablonec nad NisouBosna a Hercegovina1:0 (34. )2:1kvalifikace na ME "21" 2007
.

Góly Daniela Koláře v A-mužstvu české reprezentace

16. 9. +more 2011Generali Arena, Praha, ČeskoUkrajina4:0(51. )4:0přátelské utkání
226. 3. 2013Stadion republiky, Jerevan, ArménieArménie0:3(90+4. )0:3kvalifikace na MS 2014