2

Emerson Aparecido Leite de Souza Junior (* 14. ledna 1999 São Paulo), známý jako Emerson Royal, je brazilský profesionální fotbalista, který hraje na pozici pravého obránce za anglický klub Tottenham Hotspur FC a za brazilský národní tým.

Royal se narodil v São Paulu a vyrůstal ve městě Americana. Svou přezdívku „Royal“ dostal od svého strýce, který říkal, že mu Emerson přípomíná maskota želé značky Royal prodávaného v Brazílii.

Ponte Preta

Royal se připojil k akademii brazilského klubu Ponte Preta v roce 2014. Royal debutoval v Sérii A 5. +more listopadu 2017, když v 58. minutě utkání proti Esporte Clube Bahia vystřídal zraněného Johna Klebera. Během sezóny odehrál v nejvyšší brazilské soutěži ještě jedno utkání, a to o tři dny později, když se objevil v základní sestavě utkání proti Grêmiu.

Na začátku sezóny 2018 se stal stabilním členem základní sestavy. V sezóně odehrál 14 utkání ve státní lize Campeonato Paulista. +more 2. dubna 2018 vstřelil svůj první profesionální gól, jednalo se o vítěznou branku finále Campeonato Paulista do Interior proti Mirassolu.

Atlético Mineiro

Dne 27. dubna 2018 přestoupil Emerson do Atlética Mineira za částku okolo 5 miliónů realů (asi jeden milion euro); v klubu podepsal pětiletou smlouvu. +more V rámci dohody odešel Danilo Barcelos opačným směrem na hostování.

Emerson v klubu debutoval 19. května 2018, když odehrál celých 90 minut vítězství 1:0 nad Cruzeirem. +more Svůj první gól v nejvyšší soutěži vstřelil 30. září, a to třetí branku svého týmu v domácím utkání proti Sportu Recife při výhře 5:2.

Real Betis a Barcelona

Dne 31. ledna 2019 Atlético Mineiro oznámilo přestup Emersona do španělské Barcelony za 12 milionu euro, ke kterému mělo dojít na začátku července 2019. +more Součástí přestupu však byl i jiný španělský klub Real Betis; každý z klubů zaplatil polovinu přestupové částky a získal 50% ekonomické hodnoty hráče (v případě přestupu hráče by oba kluby získaly polovinu). V červenci 2019 se měl stát hráčem Betisu, přičemž Barcelona mohla jej odkoupit za 6 milionů euro v roce 2021. Emerson odešel v lednu 2019 na hostování do Realu Betis do konce 2018/19. V klubu debutoval 21. února, když nastoupil na poslední minutu utkání proti francouzskému Stade Rennais v odvetném zápase šestnáctifinále Evropské ligy UEFA; francouzský celek postoupil po výsledcích 3:3 a 3:1. V La Lize Emerson debutoval 10. března, když opět odehrál jedinou minutu v zápase, tentokráte proti Celtě Vigo. Ve zbytku sezóny nastupoval pravidelně, objevil se dokonce čtyřikrát v základní sestavě.

V létě 2019 se stal hráčem Betisu a v úvodním kole sezóny 2019/20 asistoval na branku Lorena Moróna v zápase proti Realu Valladolid; zápas však skončil porážkou andaluského týmu 1:2. Svůj první gól v dresu Béticos vstřelil 27. +more září 2019 při prohře 1:5 proti Villarrealu. V sezóně odehrál celkem 33 ligových utkání, ve kterých vstřelil tři branky a na dalších šest přihrál.

Svoji první červenou kartu v kariéře obdržel 26. září 2020 v ligovém zápase proti Realu Madrid. +more V 48. minutě utkání vstřelil vlastní branku po centru Daniela Carvajala a v 64. minutě byl vyloučen po faulu na Luku Joviće. Svou jedinou ligovou branku v sezóně vstřelil 14. února do sítě Villarrealu při výhře 2:1.

Dne 2. června 2021 využila Barcelona svou možnost odkoupit Emersona. +more V klubu podepsal tříletou smlouvu. V dresu Blaugranas debutoval v prvním kole sezóny, 15. srpna při výhře 4:2 nad Realem Sociedad odehrál posledních 20 minut utkání poté, co vystřídal Sergiña Desta. V základní sestavě se poprvé objevil 29. srpna ve třetím kole v zápase proti Getafe.

Tottenham Hotspur

V poslední den letního přestupového okna 2021, 31. srpna, přestoupil Emerson Royal do anglického Tottenhamu Hotspur za poplatek ve výši asi 25,8 milionu liber. +more Hráč, který strávil v katalánské Barceloně pouhé dva měsíce, podepsal smlouvu v anglickém klubu na dobu pěti let. V Premier League debutoval 11. září ve čtvrtém kole sezóny proti Crystal Palace; zápas Tottenham prohrál 3:0.

Reprezentační kariéra

Emerson Royal debutoval v brazilské reprezentaci 19. listopadu 2019, a to při výhře 3:0 nad Jižní Koreou.

Dne 11. června 2021 byl Royal nominován manažerem Titem na závěrečný turnaj Copa América 2021. +more Debut na turnaji si odbyl 17. června, když odehrál posledních šest minut utkání proti Peru v druhém zápase základní skupiny. O deset dní později si připsal svůj první start v základní sestavě, když v posledním zápase skupinové fáze proti Ekvádoru odehrál celý zápas, který skončil remízou 1:1. 10. července odehrál poslední čtvrthodinu finálového utkání proti Argentině, který skončil porážkou Kanárků 0:1.