2

Emre Belözoğlu [emre belozoulu] (* 7. září 1980, Istanbul) je turecký fotbalista. Hraje na pozici záložníka. V současnosti působí ve Fenerbahçe Istanbul.

...

Fotbalová kariéra

S tureckou reprezentací získal bronzovou medaili na Mistrovství světa roku 2002 a na Mistrovství Evropy 2008. Za národní tým celkem odehrál 90 utkání a vstřelil 9 branek. +more S Galatasaray Istanbul vyhrál roku 2000 Pohár UEFA a následně i Superpohár UEFA. Ten vyhrál i s Atléticem Madrid roku 2012, finálový zápas byl jeho prvním v dresu Atlética. Je jedním ze dvou Turků, které Pelé roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů.

V sezóně 2012/13 získal s Fenerbahçe turecký pohár. Na konci sezony 2013/14 se s Fenerbahçe radoval ze zisku ligového titulu (pro klub celkově devatenáctého, pro něj druhého s tímto týmem).

Inter Milán

Byl to rok 2001, který přinesl přestup z tureckého Galatasaray do Interu. V první sezóně se dostal na hřiště ve 14 utkáních Serie A, vždy jako střídající hráč z lavičky. +more Po výkonech na MS 2002 si získal důvěru trenéra Héctora Cúpera a v další sezóně nastoupil do 25 zápasů Serie A. Pozornost upoutal v prosincovém zápase na půdě Lazia Řím, kde dvěma brankami ve druhém poločase otočil výsledek z 1:3 na konečných 3:3. V 67. minutě ze 30 metrů přeloboval špatně postaveného gólmana Peruzziho a o devět minut později jej překonal opět.

Newcastle United

Během letních měsíců roku 2005 přestoupil z Interu do anglického Newcastle United za částku 3,8 milionu liber (£). Turecký reprezentant podepsal kontrakt na pět let. +more Zájem o jeho služby podle manažera Newcastlu Graema Sounesse projevil také městský rival Interu, AC Milán.

V říjnovém ligovém utkání proti Sunderlandu se Belözoğlu podílel na vítězství 3:2. Jeho centr z rohového kopu našel hlavu Ameobiho a Newcastle se ocitl ve vedení. +more Ačkoli do poločasu bylo srovnáno na 2:2, ve druhém poločase strhl Belözoğlu výhru na stranu domácích, a to z přímého kopu v 63. minutě. V listopadu dal střelou z dvaceti metrů jediný gól zápasu s Birminghamem City, a to v 78. minutě. Během první sezony v Premier League nastoupil celkově do 20 zápasů, Newcastle nakonec získal sedmou příčku.

V další sezóně odehrál 24 zápasů v anglické lize. V prosinci 2006 zařídil výhru 3:2 v závěru zápasu s Readingem. +more V dubnu 2007 na půdě Portsmouthu vstřelil další gól v černobílém dresu, ale Newcastle podlehl 1:2.

Atlético Madrid

Koncem května 2012 se upsal čerstvému vítězi Evropské ligy, Atléticu Madrid, se kterým podepsal dvouletou smlouvu. V Madridu jej uvítal další turecký reprezentant Arda Turan. +more Belözoğlu se natrvalo neprosadil do základní sestavy, nastoupil ale do všech zápasů skupinové fáze Evropské ligy. Během šesti zápasů EL si připsal tři gólové asistence a jeden gól proti Coimbře. Proti Coimbře rozhodl gólem z přímého kopu, přičemž Atlético vyhrálo 2:1. Na podzim ve španělské La Lize zasáhl do pouhých sedmi zápasů a zkraje roku 2013 se vrátil do Fenerbahçe.

Turecká angažmá

Po několika sezónách ve Fenerbahçe se v roce 2015 upsal jinému tureckému celku, a to İstanbulu Başakşehir. Počínaje červencem v roce 2019 se opět vrátil do Fenerbahçe.

V půlce června 2020 oznámil, že po sezóně 2019/20 ukončí kariéru.

Belözoğlu poprvé reprezentoval v přátelském zápase proti Norsku v únoru 2000.

V roce 2002 se dostal do nominace na mistrovství světa. Trenér Şenol Güneş jej nasadil do úvodního skupinového zápasu proti Brazílii, které Turecko prohrálo 1:2. +more Během dalšího zápasu s Kostarikou otevřel v 55. minutě skóre, ale soupeř nakonec vyrovnal na 1:1. Emre navíc obdržel v závěru žlutou kartu, když strčil do jednoho z členů kostarického trenérského týmu. Taktéž proti čínské reprezentaci odehrál celé utkání a přispěl k výhře 3:0 a tedy i k postupu do osmifinále. Do osmifinále proti Japonsku kvůli dvěma obdrženým žlutým kartám nemohl zasáhnout, ale vrátil se pro čtvrtfinále se Senegalem, které Turecko zvládlo v prodloužení. Po semifinálové prohře s Brazílií se Turci dočkali bronzové medaile, když porazili Jižní Koreu 3:2.

V roce 2005 kvůli zranění zameškal Konfederační pohár FIFA.

Jako kapitán dovedl Belözoğlu turecké mužstvo na EURO 2020. Během kvalifikačního utkání s Andorrou v září 2019 odehrál jubilejní stý reprezentační zápas.