Fernando Luiz Roza

8
4
2

Fernando Luiz Roza (* 4. května 1985 Londrina), známý také pouze jako Fernandinho, je brazilský profesionální fotbalista, který hraje na pozici defensivního záložníka za brazilský klub Athletico Paranaense. Mezi lety 2011 a 2019 odehrál také 53 utkání v dresu brazilské reprezentace, ve kterých vstřelil 2 branky.

...

Fernandinho začal svou profesionální kariéru v brazilském klubu CA Paranaense, odkud v červenci 2005 odešel do ukrajinského celku FK Šachtar Doněck. Se Šachtarem nasbíral celou řadu domácích trofejí a také s ním vyhrál Pohár UEFA v sezóně 2008/09. +more V roce 2013 opět změnil dres, přestoupil za 40 milionů eur do anglického mužstva Manchester City. S Manchesterem City vyhrál ve své první sezoně 2013/14 Premier League i anglický ligový pohár.

Zúčastnil se Mistrovství světa hráčů do 20 let 2003 ve Spojených arabských emirátech, které Brazílie vyhrála po finálovém triumfu 1:0 nad Španělskem. Vítězný gól vstřelil v 87. +more minutě právě Fernandinho.

Od roku 2011 je členem národního A-týmu Brazílie.

Trenér Luiz Felipe Scolari jej vzal na domácí Mistrovství světa 2014 v Brazílii. Fernandinho vstřelil jeden gól v základní skupině A proti Kamerunu (výhra 4:1). +more V semifinále proti Německu byl u historického brazilského debaklu 1:7, v prvním poločase Brazilci dovolili Němcům do 29. minuty pětkrát skórovat. Brazilci obsadili konečné čtvrté místo a zůstali bez medaile.