2

Ismaïla Sarr (* 25. února 1998 Saint-Louis) je senegalský profesionální fotbalista, který hraje na pozici křídelníka či útočníka za francouzský klub Olympique Marseille a za senegalský národní tým.

Sarr se narodil ve městě Saint-Louis v Senegalu a svou fotbalovou kariéru zahájil v akademii senegalského fotbalového klubu Génération Foot, ve které působil mimo jiné i Sadio Mané.

Metz

Dne 13. července 2016, Sarr podepsal svou první profesionální smlouvu s francouzským klubem FC Metz, a to na pět let. +more V lize debutoval 13. srpna 2016 proti v zápase proti Lille OSC na Stade Saint-Symphorien, který Méty vyhrály 3:2. V tomto zápase odehrál 20 minut poté, co vystřídal Florenta Molleta. V základní sestavě ligového utkání se poprvé objevil 11. září v zápase proti Nantes (výhra 3:0). Svoji první branku vstřelil 8. února následujícího roku do sítě Dijonu při výhře 2:1. Ve své první, a zároveň jediné, sezóně v dresu Les Grenats přidal další 4 ligové branky. Jeho závěrečná bilance v ligových zápasech byla: 31 zápasů, 5 vstřelených branek a 5 asistencí.

Stade Rennais

Dne 26. července 2017 přestoupil Sarr do jiného francouzského prvoligového klubu Stade Rennais za částku okolo 17 miliónů euro. +more Senegalský křídelník podepsal smlouvu na čtyři roky. V klubu debutoval 5. srpna 2017, a to v prvním ligovém kole sezóny proti Troyes při remíze 1:1. Svoji první branku vstřelil v zápase 4. kola do sítě Toulouse. 24. září nedohrál, kvůli zranění kotník, utkání proti Saint-Étienne. Podrobné vyšetření odhalilo zlomeninu s tím, že bude nutná operace. Na ligový trávník se vrátil až na začátku následujícího roku, kdy nastoupil do utkání proti Marseille. V průběhu března 2018 vstřelil Sarr tři branky ve třech po sobě jdoucích ligových zápasech, a to proti Amiens, Saint-Étienne a Bordeaux.

Dne 20. září 2018 debutoval Sarr v evropských pohárech. +more V zápase základní skupiny Evropské ligy proti Jablonci se objevil v základní sestavě v 31. minutě otevřel skóre utkání, které skončilo vítězstvím francouzského celku 2:1. Jeho branka byla na konci sezóny zvolena gólem soutěže v ročníku 2018/19. 13. prosince 2018 Sarr skóroval dvakrát ve druhém poločase zápasu proti Astaně ve stejné soutěži. Zajistil tím Rennes postup do vyřazovací části soutěže. V osmifinále soutěže se střelecky prosadil v prvním zápase proti londýnskému Arsenalu při výhře 3:1.

Watford

Dne 8. srpna 2019 přestoupil Sarr do anglického prvoligového Watfordu, kde podepsal pětiletou smlouvu. +more Poplatek za přestup zaplacený Rennes byl ve výši asi 30 miliónů euro a stal se tak historicky nejdražší posilou The Hornets. V Premier League debutoval ve třetím kole sezóny 2019/20 proti West Hamu. Svůj první gól v dresu Watfordu vstřelil o tři dny později v zápase EFL Cupu proti Coventry City. Svoji první ligovou branku dal 30. listopadu do sítě Southamptonu, nicméně prohře 1:2 nezabránil. 29. února 2020 dal Sarr dva góly a přidal jednu asistenci při domácím vítězství 3:0 Watfordu nad Liverpoolem; jednalo se o první porážku Liverpoolu v sezóně 2019/20, který ukončila sérii 44 ligových zápasů bez porážky. Sarr již další ligovou branku v sezóně nepřidal, a spolu s klubem sestoupil z nejvyšší soutěže, když skončili na 18. místě v ligové tabulce.

Dne 13. února 2021 vstřelil v zápase proti Bristolu City dvě branky a na další tři branky přihrál při vysokém vítězství 6:0. +more 24. dubna 2021 Sarr skóroval z pokutového kopu při domácím vítězství Watfordu 1:0 nad Millwallem v EFL Championship, a zajistil tím klubu po jedné sezóně návrat do Premier League. Sarr zakončil sezónu jako nejlepší střelec Watfordu, když vstřelil třináct ligových gólů.

Sarr skóroval při výhře Watfordu 3:2 nad Aston Villou v úvodním zápase sezóny Premier League 2021/22. 18. +more září, v pátém ligovém kole, vstřelil dvě branky do sítě Norwiche a pomohl tím k výhře 3:1.

Svůj reprezentační debut, v národním týmu Senegalu, si oficiálně odbyl 15. ledna 2017, když odehrál 30 minut zápasu proti Tunisku na Africkém poháru národů. +more Na turnaji, kde Senegal vypadl ve čtvrtfinále proti Kamerunu po penaltovém rozstřelu, nastoupil ještě do dvou zápasů v základní skupině.

V květnu 2018 byl nominován do 23členného týmu Senegalu na závěrečný turnaj Mistrovství světa 2018 do Ruska. Sarr odehrál všechny tři celé utkání v základní skupině, ze které však africký celek nepostoupil kvůli špatnému fair play skóre (obdrželi více žlutých karet než hráči Japonska).

V roce 2019 byl Sarr součástí senegalského týmu, který se dostal do finále Afrického poháru národů, teprve podruhé v historii národa. 19. +more července 2019 odehrál celých 90 minut finále, které Senegal prohrál 1:0 proti Alžírsku.