2

Kaoru Mitoma (japonsky: 三笘 薫, * 20. května 1997 Kawasaki) je japonský profesionální fotbalista, který hraje na pozici křídelníka za anglický klub Brighton & Hove Albion FC a za japonskou reprezentaci.

...

Mládí

Mitoma se narodil v Kawasaki ve svých 10 letech vstoupil do akademie místního klubu Kawasaki Frontale. Když mu bylo v roce 2016 nabídnuto, aby se stal součástí A-týmu, který v té době trénoval bývalý profesionální fotbalista Jahiro Kazama, rozhodl se upřednostnit své vzdělání a nastoupil na univerzitu v Tsukubě. +more Ve své univerzitní práci analyzoval driblink, kde se jeho výzkum soustředil na běh s míčem a jak nejlépe projít okolo protihráče.

Během svého působení v Tsukubě reprezentoval Mitoma Japonsko na univerziádách v letech 2017 a 2019, na Asijských hrách v roce 2018 a na turnaji v Toulonu o rok později.

Kawasaki Frontale

V roce 2020 podepsal Mitoma s Kawasaki Frontale svoji první profesionální smlouvu. Svůj debut si odbyl v úvodním zápase J1 League v sezóně 2020 a po obnovení ligy po vypuknutí pandemie covidu-19 se rychle prosadil do základní sestavy japonského prvoligového klubu. +more Ve své první sezóně v Kawasaki skóroval 13krát a připsal si také dalších 13 asistencí ve 30 zápasech. Pomohl Kawasaki k zisku ligového titulu, byl nominován do nejlepší jedenáctky soutěže a byl zvolen druhým nejužitečnějším hráčem ligy.

V následujícím ročníku přidal Mitoma osm gólů ve 20 ligových utkání.

Brighton & Hove Albion

Dne 10. srpna 2021 přestoupil Mitoma do anglického prvoligového týmu Brighton & Hove Albion, který s ním podepsal čtyřletou smlouvu, načež okamžitě odešel na hostování do belgického klubu Royale Union Saint-Gilloise.

Royale Union Saint-Gilloise (hostování)

Svůj první gól za Union SG vstřelil 16. října, kdy se hattrickem podílel na domácím vítězství 4:2 nad Seraingem. +more V belgické nejvyšší soutěži odehrál Mitoma 27 utkání, ve kterých vstřelil sedm ligových gólů a na další tři přihrál.

Sezóna 2022/23

Dne 13. srpna 2022 Mitoma debutoval v Premier League v dresu Brightonu, a to když v 75. +more minutě vystřídal Leandra Trossarda v zápase s Newcastlem United. V základní sestavě klubu se poprvé objevil 24. srpna, kdy odehrál 67 minut při venkovním vítězství 3:0 nad Forest Green Rovers v druhém kole EFL Cupu. 29. října byl poprvé v zahajovací jedenáctce Brightonu v Premier League, a to v utkání proti londýnské Chelsea. Mitoma v páté minutě asistoval na branku Trossarda a svým výkonem pomohl k vysoké výhře 4:1. O týden později vstřelil svůj první gól za Seagulls, když po přihrávce Adama Lallany vyrovnal při výhře 3:2 nad Wolves. Mitoma skóroval i v dalším zápase Brightonu o čtyři dny později, kdy poslal Albion do vedení při výhře 3:1 nad Arsenalem ve třetím kole ligového poháru. Svůj první domácí gól vstřelil 31. prosince, a to při domácí prohře 4:2 proti Arsenalu. 29. ledna 2023, ve čtvrtém kole FA Cupu proti obhájcům trofeje z Liverpoolu, Mitoma rozhodl o výhře 2:1 a postupu do dalšího kola gólem z 91. minuty. 5. února vstřelil se opět střelecky prosadil, tentokrát při ligovém vítězství 1:0 nad AFC Bournemouth.

Reprezentační kariéra

Mitoma byl v listopadu 2021 poprvé povolán do japonské reprezentace, a to na kvalifikační utkání na mistrovství světa 2022 proti Ománu. Debutoval 16. +more listopadu při venkovním vítězství 1:0 nad Ománem.

Dne 24. března 2022 vstřelil Mitoma své první dva reprezentační góly při vítězství 2:0 proti Austrálii. +more Tímto vítězstvím si Japonsko zajistilo účast na mistrovství světa ve fotbale 2022.

Dne 1. listopadu byl Mitoma zařazen do 26členného japonského týmu pro mistrovství světa ve fotbale 2022. +more V posledním zápase skupiny proti Španělsku asistoval u vítězné branky Ao Tanaky, díky níž Japonsko postoupilo osmifinále turnaje jako vítěz skupiny.