Marcos Alonso Mendoza ( [ˈmarkos aˈlonso menˈdoθa], * 28. prosince 1990 Madrid) je španělský profesionální fotbalista, který hraje na pozici levého obránce za španělský klub FC Barcelona a za španělský národní tým.

Svou kariéru začal v klubu Real Madrid, později přestoupil do anglického klubu Bolton Wanderers FC, odkud po 3 letech přestoupil do italského klubu ACF Fiorentina. Jeho úspěchy ho v roce 2016 dostaly do anglické Chelsea FC, která za něho zaplatila 24 milionů liber.

...
...
...

Real Madrid

Alonso v dresu Realu Madrid roku 2010. +more Narodil se v Madridu, kde se v mládí připojil k juniorce Real Madrid. V roce 2008 se dostal do Real Madrid Castilla, který byl v Segunda División B s nimiž si zahrál 22. února 2008 první celý zápas proti klubu AD Alcorcón, jeho tým prohrál 0:1.

Dne 11. prosince 2009 poprvé se účastnil s A týmem zápasu proti Valencia CF. +more Tehdy byl klub trénovaný Manuelem Pellegrinim. Svůj debut v A týmu měl 4. dubna téhož roku, kde v 90. minutě střídal Gonzalo Higuaína. Tehdy Real Madrid vyhrál 2:0 proti Racing de Santanderu.

Bolton Wanderers

Do klubu Bolton Wanderers z Premier League přestoupil za nezveřejněný poplatek dne 27. července 2010. +more Za Bolton Wanderers vstřelil svůj první gól 31. března 2012, v zápase proti klubu Wolverhampton Wanderers FC, kde jeho tým zvítězil 3:2. Na konci sezóny 2012-13 byl zvolen hráčem roku v Bolton News, kde získal 37% hlasů: Marc Iles napsal: ". toto bylo období, kdy se bývalý hráč Realu Madrid Marcos Alonso vypracoval a stal se stálým hráčem, oporou týmu, a někým kdo pomůže klubu k velkým úspěchům".

Fiorentina

Fiorentina v roce 2015 V květnu 2013 podepsal tříletou smlouvu s italským klubem ACF Fiorentina, přestože dostal nabídku na novou smlouvu od manažera Boltonu Dougieho Freedmana Dne 30. +more prosince poté, co odehrál devět oficiálních zápasů, oznámil prezident klubu Sunderlandu AFC, že se 1. ledna 2014 k nim připojí Alonso na roční hostování. Svůj první zápas za Sunderland AFC odehrál 7. února 2014. Na ploše byl 90 minut a podílel se na vítězství 2:1 nad Manchester United FC v ligovém poháru. V tomto zápase také získal ocenění nejlepšího hráče zápasu. Účastnil se také finále ligového poháru 2. března, ale tým nedokázal odvrátit prohru 1:3 proti Manchester City FC, celkově odehrál 20 zápasů napříč všemi soutěžemi, pomohl také k umístění ve středu tabulky a udržení Sunderlandu FC v Premiere League.

Když se vrátil z hostování, stal se automaticky volbou do základní sestavy a během dvou sezón odehrál 70 zápasů za ACF Fiorentina. Dne 19. +more března 2015 dal svůj první gól a pomohl k vítězství 3-0 nad AS Řím v 16. kole Evropskou ligu UEFA.

Chelsea

Dne 30. srpna 2016 se po 85. +more zápasech a 5 gólech za ACF Fiorentinu, připojil k Chelsea FC za cenu okolo 24 milionů liber. Prvních 120 minut odehrál 20. září 2016 v zápase Leicester City FC v EFL Cupu, kde zvítězili 4:2. a o 4 dny později hrál poprvé v ligovém zápase proti Arsenalu FC, jenž vyhráli 3:0, na lavičku odešel v 55. minutě, kdy ho vystřídal Francesc Fàbregas.

Svůj první klubový gól vstřelil 5. listopadu 2016 proti Evertonu FC na Stamford Bridge, a další dva góly vstřelil na King Power Stadium, kde s klubem slavil vítězství 3:0 proti Leicesteru City FC.