Pohár brazilské nezávislosti

8
4
2

Místa konání turnaje Pohár brazilské nezávislosti (Taça Independência nebo neoficiálně Mini-Copa) byl mezinárodní fotbalový turnaj, který se konal od 11. června do 9. července 1972 ve dvanácti brazilských městech. Uspořádala ho Brazilská fotbalová konfederace jako součást oslav 150. výročí vyhlášení nezávislosti Brazílie. Hrálo na něm dvacet mužstev: osmnáct národních reprezentací spolu s výběry Afriky a konfederace CONCACAF. Podle původního záměru se měli zúčastnit všichni dosavadní mistři světa, ale NSR, Itálie a Anglie pozvání odmítly a byly nahrazeny týmy SSSR, Československa a Skotska. Dalšími nasazenými byli domácí Brazílie a Uruguay, tuto pětici doplnila na osm trojice týmů postupujících z kvalifikačních skupin.

Vítězi turnaje se stali Brazilci, když ve finále porazili Portugalsko brankou Jairzinha. Nejlepším střelcem byl Dušan Bajević z Jugoslávie se 13 zásahy. +more Československý tým skončil na posledním místě své skupiny, jeho jediný gól vstřelil Anton Hrušecký.

Kvalifikace

Skupina 1

Argentina - Afrika 2:0 * Francie - Concacaf 5:0 * Francie - Afrika 2:0 * Kolumbie - Concacaf 4:3 * Argentina - Concacaf 7:0 * Francie - Kolumbie 3:2 * Concacaf - Afrika 0:0 * Argentina - Kolumbie 4:1 * Afrika - Kolumbie 3:0 * Argentina - Francie 0:0

# Argentina # Francie # Afrika # Kolumbie # Concacaf

Skupina 2

Portugalsko - Ekvádor 3:0 * Irsko - Írán 2:1 * Portugalsko - Írán 3:0 * Chile - Ekvádor 2:1 * Portugalsko - Chile 4:1 * Irsko - Ekvádor 3:2 * Ekvádor - Írán 1:1 * Chile - Irsko 2:1 * Chile - Írán 2:1 * Portugalsko - Irsko 2:1

# Portugalsko # Chile # Irsko # Ekvádor # Írán

Skupina 3

Peru - Bolívie 3:0 * Paraguay - Venezuela 4:1 * Jugoslávie - Venezuela 10:0 * Paraguay - Peru 1:0 * Jugoslávie - Bolívie 1:1 * Peru - Venezuela 1:0 * Venezuela - Bolívie 2:2 * Jugoslávie - Paraguay 2:1 * Paraguay - Bolívie 6:1 * Jugoslávie - Peru 2:1