2

Thomas Hitzlsperger (* 5. duben 1982, Mnichov, Spolková republika Německo) je německý profesionální fotbalista, který hraje na postu záložníka za německý klub VfL Wolfsburg v nejvyšší německé lize - Bundeslize. Mezi jeho předchozí působiště patří anglické kluby Aston Villa a West Ham United, italské Lazio Řím a německý VfB Stuttgart. V minulosti nastupoval rovněž za německou reprezentaci.

...

Aston Villa

V roce 2000 odešel Hitzlsperger, tehdy jako osmnáctiletý, z dorostu Bayernu Mnichov do anglického klubu Aston Villa. V roce 2001 odešel byl poslán na hostování do Chesterfield FC. +more Během pěti let strávených v Aston Ville si připsal 114 zápasů a dvanáct vstřelených gólů. V létě 2005 odešel do rodného Německa, konkrétně do týmu VfB Stuttgart, kde podepsal kontrakt na dva roky.

VfB Stuttgart

V létě 2005 se tedy stal součástí sestavy Stuttgartu. Ve druhé sezóně strávené v klubu pomohl k zisku titulu, který si Stuttgart zajistil až výhrou v posledním ligovém utkání s Energií Cottbus. +more Hitzlsperger vstřelil v 27. minutě důležitý vyrovnávací gól. V 63. minutě pak vstřelil vítězný gól Sami Khedira. Hitzlsperger opustil hřiště v 87. minutě, když ho vystřídal Serdar Tasci.

Po čtyřech a půl sezóně přestoupil do Itálie.

Lazio Řím

V lednu roku 2010 přestoupil za částku okolo 550 tisíc eur do Lazia Řím. Za Lazio odehrál šest ligových zápasů a vstřelil jeden gól. +more Gól vstřelil v posledním ligovém zápase s Udinese Calcio a přispěl tak k výhře 3-1. Po půl roce mu skončila smlouva a opět se stal volným hráčem.

West Ham United

Hitzlsperger zamířil do West Ham United, kde se 5. června 2010 stal první posilou tohoto anglického celku a po pěti letech tak měl opět možnost zahrát si v Premier League. +more Smlouva s West Hamem platila na tři roky.

VfL Wolfsburg

V létě 2011 jej West Ham uvolnil a Hitzlsperger se poohlížel po dalším angažmá. O jeho služby podle některých zdrojů projevily zájem anglické kluby Aston Villa, kde Hitzlsperger dříve působil, a Wolverhampton Wanderers. +more Nakonec se v srpnu upsal německému Wolfsburgu v kontraktu na tři roky. Během podzimu sezóny 2011/2012 odehrál jen pět ligových zápasů a z toho jen jeden zápas celých devadesát minut. Následně se v listopadu podrobil operaci kolena. Na začátku roku měl problémy s lýtkem.

Hitzlsperger reprezentoval mládežnické výběry Německa, a to výběry do 17, do 19 a do 21 let.

Objevil se na mistrovství světa hráčů do 17 let pořádaném v roce 1999 Novým Zélandem. Hitzlsperger odehrál všechny tři skupinové zápasy, po dvou bezgólových remízách a porážce 1-2 s Austrálií se však Němci museli s turnajem rozloučit.

Jeho debut v seniorské reprezentaci se uskutečnil v září 2004 v přátelském zápase s Íránem, který skončil vítězstvím Německa 2-0. Do utkání zasáhl v 68. +more minutě střídáním Bernda Schneidera.

V roce 2005, o rok později, pořádalo Německo Konfederační pohár, kde se umístilo třetí. Hitzlsperger byl součástí týmu, který se poháru účastnil a nastoupil ve všech třech utkáních skupiny.

Zúčastnil se taktéž mistrovství světa v roce 2006 pořádané právě Německem, nebyl ovšem členem základní sestavy. Na mistrovství tak nastoupil jen v jediném zápase, a to v zápase s Portugalskem o třetí místo, jenž skončil vítězstvím 3-1 pro pořadatele. +more Do hry vstoupil až v 79. minutě za Bastiana Schweinsteigera.

O pár měsíců později vstřelil první reprezentační gól. Stalo se tak v zářijovém kvalifikačním zápase o mistrovství Evropy 2008 při vítězství 13-0 nad výběrem San Marina.

Hitzlsperger patřil mezi ty hráče, kteří byli trenérem Joachimem Löwem povolaní na mistrovství Evropy 2008. Nastoupil i do všech třech vyřazovacích bojů a dopomohl Německu k druhému nejlepšímu umístění na turnaji.

Jeho prozatím posledním zápasem za reprezentaci bylo přátelské utkání Německa s Dánskem hrané 11. srpna 2010. Zápas skončil remízou 2-2.

VfB Stuttgart * 1. Bundesliga ** 1. místo (2006/2007)

Německo * Mistrovství světa ** 3. místo (2006) * Mistrovství Evropy ** 2. +more místo (2008) * Konfederační pohár FIFA ** 3. místo (Konfederační pohár FIFA 2005).

Coming out

Dne 8. +more ledna 2014, asi čtyři měsíce po ukončení profesionální fotbalové dráhy, se v rozhovoru pro německý týdeník Zeit svěřil se svou homosexuální orientací. „Trvalo mi dlouho, než jsem s definitivní platností zjistil, že jsem gay, a před několika lety jsem pochopil, že bych nejraději žil s jiným mužem,“ uvedl. Tento krok vzbudil mediální pozornost jako coming out jednoho z mála světově známých či vrcholových fotbalistů.

Profil na [url=http://www. transfermarkt. +morede/de/thomas-hitzlsperger/profil/spieler_1573. html]Transfermarkt. de[/url] * Profil na [url=http://www. fifa. com/worldfootball/statisticsandrecords/players/player=300004/index. html]FIFA. com[/url] * Profil na [url=https://web. archive. org/web/20071001110002/http://www. soccerbase. com/players_details. sd. playerid=21492]soccerbase. com[/url] * [url=http://www. fussballdaten. de/spieler/hitzlspergerthomas/]fussballdaten. de[/url] (statistiky).

Kategorie:Narození v roce 1982 Kategorie:Narození v Mnichově Kategorie:Němečtí fotbalisté Kategorie:Fotbalisté VfL Wolfsburg Kategorie:Fotbalisté VfB Stuttgart Kategorie:Fotbalisté Aston Villy Kategorie:Fotbalisté West Ham United FC Kategorie:Fotbalisté Lazia Řím Kategorie:Muži Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Gayové Kategorie:LGBT sportovci Kategorie:LGBT Němci Kategorie:Fotbalisté Chesterfield FC Kategorie:Narození 5. +more dubna Kategorie:Nositelé záslužného kříže Záslužného řádu Německa Kategorie:Hráči Mistrovství Evropy ve fotbale 2008 Kategorie:Hráči Mistrovství světa ve fotbale 2006.