4
2

Václav Jurečka (* 26. června 1994 Opava) je český profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka za český klub SK Slavia Praha a za český národní tým.

Opava

Jurečka je odchovancem SFC Opava. Poprvé za A-tým Opavy nastoupil dne 20. +more října 2012 v zápase proti Táborsku, kdy v 88. minutě střídal litevského útočníka Tomase Radzinevičiuse. První šanci zahrát si v základu dostal při svém čtvrtém zápase za A-tým dne 10. listopadu 2012 proti týmu FK Ústí nad Labem, odehrál 76 minut, než ho nahradil Lumír Sedláček. Prvního ligového gólu docílil v dalším zápase proti FK Viktoria Žižkov ze 17. listopadu, kde v 72. minutě ustanovil konečný výsledek zápasu 1:2.

Hostování v Kolíně a Vyšehradu

Před sezónou 2014/15 odešel na roční hostování do taktéž druholigového FK Kolín. V jeho dresu se poprvé představil v soutěžním utkání, hned v základní sestavě, dne 27. +more července 2014 v prvním kole Poháru České pošty proti MFK Trutnov, který Kolín i díky jeho gólu vyhrál 3:0.

Zpočátku nastupoval pravidelně, ale po výměně trenéra z kádru vypadl a odehrál několik utkání za třetiligový FK Slavoj Vyšehrad.

Návrat do Opavy

V únoru 2015 bylo jeho hostování předčasně ukončeno a Jurečka se vrátil zpět do Opavy. Zde dohrál zbytek sezóny v základní sestavě slezského klubu, odehrál 13 utkání a vstřelil 3 góly.

V následujících sezónách patřil Jurečka ke klíčovým hráčům Opavy a v roce 2018 s týmem postoupil do české nejvyšší soutěže. +more Ve Fortuna:Lize debutoval 21. července 2018, kdy nastoupil do závěru utkání prvního kola proti Spartě Praha. Svou první branku v první lize vstřelil 9. února v zápase proti Karviné, kdy zajistil bod za remízu 1:1. S Opavou se v nejvyšší soutěži zachránil, střelecky se prosadil ještě ve skupině o udržení v zápase proti Dukle.

Během sezóny 2019/20 ztratil místo v A-týmu a kvůli neochotě prodloužit končící smlouvu byl přeřazen do divizní rezervy.

Slovácko

V lednu 2020 se stal posilou jiného prvoligového celku, a to Slovácka. +more V novém dresu debutoval 22. února při bezbrankové remíze proti Mladé Boleslavi. Svůj první gól v novém angažmá Jurečka vstřelil 27. června v ligovém zápase proti Bohemians 1905 (prohra 1:2).

Během sezóny 2020/21 se stal stabilním členem základní sestavy, trenér Martin Svědík jej využíval často na pozici křídelníka či staženého útočníka, opavský rodák se mu odměnil 7 brankami ve 27 ligových zápasech.

Dne 22. července 2021 debutoval Jurečka v pohárové Evropě, když nastoupil do závěru utkání proti Lokomotivu Plovdiv v předkole Evropské konferenční ligy. +more 30. dubna zaznamenal svůj první hattrick v kariéře, a to při výhře 3:1 nad Baníkem Ostrava. V sezóně 2021/22 vstřelil Jurečka 17 branek v 35 prvoligových utkáních, další tři branky přidal v domácím poháru a vysloužil si nominaci do české reprezentace. Jurečka gólem a asistencí přispěl k výhře 3:1 nad Spartou ve finále MOL Cupu a pomohl Slovácku k historickému postupu do základní skupiny pohárové Evropy.

Slavia Praha

V červnu 2022 přestoupil, jako druhý nejlepší střelec uplynulého ligového ročníku, do pražské Slavie. S vicemistrem z Edenu podepsal smlouvu na tři roky. +more V dresu Slavie debutoval 21. července při výhře 4:0 nad St Joseph's FC v druhém předkole Konferenční ligy. V odvetném utkání vstřelil svou první branku v novém dresu, a to při výhře 7:0. Střelecky se prosadil i ve třetím předkole proti Panathinaikos při remíze 1:1, následně ale kvůli svalovému zranění chyběl na soupisce fotbalové Slavie pro skupinovou fázi chyběl. Jurečkovi se naopak dařilo na domácí scéně, v základní části české nejvyšší soutěže vstřelil 8 branek. V květnu 2023 nejprve se Slavií zvítězil v českém poháru po finálové výhře 2:0 nad Spartou, poté vstřelil 4 branky do sítě Bohemians 1905 při vysoké výhře 6:0, po dvou brankách vstřelil také do sítě Plzně (výhra 2:1) a Olomouce (výhra 3:2) a v posledním kole čtyřmi góly rozhodl o výhře 4:0 nad Slováckem. Neuvěřitelnou bilancí 12 gólů z posledních pěti utkání přeskočil v tabulce ligových střelců vedoucího Jakuba Řezníčka a získal také ocenění pro nejlepšího hráče měsíce. V ligové tabulce nakonec Slavia skončila druhá za mistrovskou Spartou.

V podzimní části sezóny 2023/24 vstřelil Jurečka 11 branek ve 28 soutěžních zápasech, střelecky se prosadil například do sítě římského AS v zápase základní skupiny Evropské ligy.

Mládežnické reprezentace

Svůj debut v české reprezentaci do 19 let si odbyl v přípravném dvojzápase s Irskem. Nastoupil v obou zápasech. +more Poprvé v úterý 5. února 2013 nastoupil jako střídající hráč v 60. minutě, podruhé pak 7. února nastoupil v základní sestavě, ve 24. minutě utkání vstřelil jediný gól českého celku z pokutového kopu a v 73. minutě byl vystřídán. K třetímu zápasu nastoupil 21. března 2013 proti týmu Nizozemska, opět nastoupil v základní sestavě a v 54. minutě byl střídán. V zápase se neprosadil a nezabránil tak vysoké prohře 0:6.

Seniorská reprezentace

Svoji první pozvánku do seniorské reprezentace dostal v březnu 2022 na zápasy proti Švédsku (play-off kvalifikace na Mistrovství světa) a Walesu (přátelský zápas). Svůj reprezentační debut si odbyl 29. +more března, kdy odehrál celý druhý poločas zápasu s Walesem, který skončil remízou 1:1.

Reprezentační góly a zápasy

1. 7. +more 2. 2013Athlone Town Stadium, Athlone, IrskoIrsko0:1 (23. )1:1přípravné utkání