Youssouf Fofana (* 10. ledna 1999) je francouzský profesionální fotbalista, který hraje na pozici záložníka za AS Monaco FC a francouzský národní tým.

...

Mládí

Youssouf Fofana se narodil v Paříži a je malijského původu.

Fofana zahájil svou kariéru v různých mládežnických akademiích v Paříži a 21. +more února 2017 nastoupil do mládežnické akademie ve Štrasburku. Svůj profesionální debut si odbyl v dresu Štrasburku při prohře 2:0 v Ligue 1 s Lyonem 24. srpna 2018.

Fofana odehrál svůj poslední zápas za Štrasburk 25. +more ledna 2020 při venkovní výhře 3:1 nad Monacem. O čtyři dny později podepsal smlouvu právě s Monacem za 15 milionů eur a debutoval 1. února, kdy odehrál 71 minut při venkovní porážce 3:1 s Nîmes. Dne 25. listopadu 2021 vstřelil Fofana svůj první gól za Monaco, vítězný gól při vítězství 2:1 v Evropské lize UEFA doma nad Realem Sociedad. Svůj první ligový gól v klubu vstřelil při domácí porážce 4:2 s Troyes 31. srpna 2022.

Fofana byl mládežnickým reprezentantem Francie od 19 do 21 let.

Dne 15. +more září 2022 byl Fofana poprvé povolán do francouzského národního týmu na dva zápasy Ligy národů UEFA proti Rakousku a Dánsku. V listopadu byl povolán na Mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru trenérem Didierem Deschampsem. Na turnaji nastoupil v šesti ze sedmi zápasů Francie, nehrál pouze ve čtvrtfinále proti Anglii (výhra 2:1). Ve finále proti Argentině 18. prosince nastoupil Fofana jako náhradník v prodloužení v 96. minutě za Adriena Rabiota. Zápas skončil remízou 3:3 po prodloužení a Argentina zvítězila na penalty.

: Platí k zápasu hranému 11. listopadu 2023.