8
4
2

IV. zimní spartakiáda národů SSSR se konala v březnu 1978 ve Sverdlovsku, v Bakuriani v Gruzii a v Siguldě v Lotyšsku. Zahajovací a závěrečný ceremoniál se konal na Centrálním stadionu ve Sverdlovsku.

Včetně kvalifikací se spartakiády zúčastnilo 31 milionů sovětských sportovců. Vítěz Spartakiády zároveň obdržel titul Mistr SSSR. +more Ve finálových závodech soutěžilo 59 družstev ze svazových republik, měst Miskvy a Leningradu a oblastí RSFSR v celkovém počtu 2007, z čehož bylo 593 žen. Poprvé se finále zúčastnili sportovci z Uzbecké a Kyrgyzské SSR. Mezi sportovci bylo 27 zasloužených mistrů sportu, 118 mistrů sportů mezinárodní třídy, 641 mistrů sportu SSSR, 494 kandidátů mistra sportu, 487 sportovců první třídy a 270 sportovců ostatních zařazení.

Sporty

Rychlobruslení

Vítězi se stali Ljubov Sadčikovová (Smolenská oblast na 500 m za 42,70 s, Natalja Zaborskich (Gorkijská oblast na 1000 m za 1:27,93, Natalja Petrusjovová (Moskva) na 3000 m za 4:51. 51, Valerij Muratov (Moskva) na 500 m za 39,05, Vladimir Lobanov (Moskva) dvakrát na 1000 a 1500 m za 1:18,20 a 2:00,61. +more Taťjana Averinová (Moskva) vyhrála na 1500 m za 2:16,37 a Sergej Marčuk (Moskva) dvakrát na 5000 a 10000 m za 7:12. 95 a 14:47. 2. Ocenění získali i mladí rychlobruslaři Nikolaj Prejn, Sergej Filippov a Vitalij Zazerskij.

Klasické lyžování

První tým RSFSR (Nikolaj Bažukov, Sergej Saveljev, Nikolaj Zimjatov, Vasilij Ročev) vyhrál štafetový závod na 4 x 10 km před týmem Sverdlovské oblasti. Vítězem ve skoku na lyžích se stal Viktor Pirožkov. +more Zvítězili také Zinaida Amosovová (Sverdlovsk), Galina Kulakovová (Udmurtská ASSR) na 10 km, Raisa Smetaninová (Komiská ASSR), Nina Ročevová a S. Saveljev. Jevgenij Beljajev (Leningrad) vyhrál na vzdálenost 50 km před Vasilijem Ročevem. Ocenění získali také mladí lyžaři Vadim Pankov, Nikolaj Pjatygin, Natalja Kuzněcovová a Aleksandr Čurikov.

Sjezdové lyžování

Ve sjezdu vyhrál student z Kemerova Vladimir Makejev. Ocenění získali také mladí lyžaři Viktor Sanakojev a Alexandr Žirov.

Saně

Na dvoumístných saních na trati v Siguldě, která je delší než 1000 m a má 12 zatáčeki, zvítězili bratři Bakirovové (Ukrajinská SSR). Na třetím místě skončili zasloužilí mistři sportu Dainis Bremze a Aigars Krikis. +more V ženách zvítězila Věra Zozuljová.

Biatlon

V biatlonu na střelnici Dinamo v závodech zvítězili zasloužení mistři sportu Alexandr Tichonov, Alexandr Jelizarov a Nikolaj Kruglov a ocenění získali mladí sportovci Vladimir Alikin a Vladimir Artěmjev

Krasobruslení

V kategorii sportovních dvojic zvítězili Marina Čerkasovová se Sergejem Šachrajem. V mužích zvítězil Igor Bobrin.