8
4
2

V. zimní spartakiáda národů SSSR se konala od 3. do 16. března 1982 v Krasnojarsku, Divnogorsku a v Norilsku v Krasnojarském kraji v Sovětském svazu. Zahajovací a závěrečný ceremoniál se konal na Centrálním stadionu v Krasnojarsku.

Ve finálových závodech soutěžilo 2500 sportovců a soutěže řídilo více než 500 rozhodčích.

Sporty

Rychlobruslení

Mezi ženami zvítězila Natalja Petrusjovová (Moskva) dvakrát na 500 m za 41,93 s a na 1500 m za 2:14,38, Natalja Glebovová (Kemerovská oblast na 1000 m za 1:25,42 a Olga Pleškovová (Moskva) dvakrát na 3000 m za 4:42.62 a 5000 m za 7:58,83.

Mezi muži zvítězil Anatolij Medennikov (Sverdlovská oblast) na 500 m za 38,41, když porazil Sergeje Chlebnikova (38,80), Pavel Pegov (Moskva) na 1000 m za 1:17,45, Sergej Pribytkov (Moskva) na 1500 m za 2:00,44 a Dmitrij Bočkarjov (Leningrad) dvakrát na 5000 m za 7:03,13 a na 10 000 m za 14:37,92.

Závody se uskutečnily v Divnogorsku.

Klasické lyžování

Mezi ženami zvítězila v běhu na lyžích na 10 km Galina Kulakovová časem 37:01,9 a na 20 km Zinaida Amosovová (Sverdlovská oblast) časem 1:06:56,8. Štafetu na 4x5 km vyhrálo družstvo Moskvy ve složení Iraida Suslovová, Naděžda Šamakovová, Jevgenija Makarovová a Ljubov Ljadovanová časem 1:16:25,7.

Mezi muži zvítězil v běhu na lyžích na 15 a 30 km Jurij Burlakov (Chabarovský kraj) a na 50 km Vladimir Sachnov (Kazašská SSR) časem 2:28:56,5. Štafetu na 4x10 km vyhrálo družstvo RSFSR ve složení Vladimir Nikitin, Alexandr Zavjalov, Nikolaj Zimjatov a Jurij Burlakov.

Skoky ze sedmdesátimetrového můstku vyhrál Andrej Šakirov (Leningradská oblast).

V severské kombinaci zvítězil Alexandr Pektubajev (Běloruská SSR) ziskem 432,06 bodu, když v běžecké části na 15 km byl čtvrtý. V družstvech zvítězila trojice Murmanské oblasti ve složení +more_Aljakin'>M. Aljakin, A. Bobylev, M. Sorokin.

Sjezdové lyžování

Mezi ženami zvítězila ve slalomu Ljudmila Kedrinová-Reusová (Leningrad) před Naděždou Andrejevovou (Moskevská oblast) a Larisou Fomičevovou (Kamčatská oblast). Sjezd vyhrála Natalja Perčatkinová (Ukrajinská SSR) časem 1:45,85.

Mezi muži zvítězil ve slalomu Vladimir Andrejev (Moskevská oblast) a v obřím slalomu M. +more Timofejev (Saratovská oblast). Sjezd vyhrál Vladimir Makejev (Kemerovská oblast) časem 1:26,54.

Slalom dokončila méně než polovina závodníků.

Saně

Mezi ženami zvítězila Jelena Perminovová (Moskva). Mezi muži byl nejrychlejší Sergej Danilin (Moskva) a vyhrál i dvojice s Michajlem Zavjalovem časem 40,281. +more Závody se uskutečnily na Torgašinském hřbetu.

Biatlon

V závodě na 10 km zvítězil Vladimir Barnašov (Omská oblast) časem 33:30,95 s jedním trestným kolem a na 20 km byl první Petr Brujenko (Ukrajinská SSR), který střílel bez chyb, časem 1:12:49. Ve štafetě vyhrála bez trestného okruhu časem 1:52:58,45 štafeta RSFSR-1 ve složení Sergej Žuravlev, Vladimir Belorusov, Vladimir Fomičev a Leonid Novikov.

Krasobruslení

V krasobruslení zvítězila mezi ženami Anna Kondrašovová (Moskva) se čtyřmi trojitými skoky. Čtvrtá Marina Serovová předvedla jako první sovětská krasobruslařka trojitý lutz. +more Mezi muži vyhrál Vitalij Jegorov (Leningradská oblast). Sportovní dvojice vyhráli Inna Voljanská a Valerij Spiridonov (Moskva) a mezi tanečními páry byli nejlepší Natalja Karamyševová (Ukrajinská SSR) a Rostislav Sinicyn (Sverdlovská oblast).

Lední hokej

Turnaj vyhrálo družstvo Moskvy, když ve finálové skupině porazilo druhou Sverdlovskou oblast 7:1, třetí Moskevskou oblast 11:3 a čtvrtou Kazašskou SSR 12:0. Hrálo se v Norilsku.