Albert Saritov

8
4
2

Albert Ramazanovič Saritov (* 8. července 1985 Chasavjurt) je ruský zápasník čečenské národnosti, bronzový olympijský medailista z roku 2016, který od stejného roku reprezentuje Rumunsko.

...

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od 10 let v rodném Chasavjurtu pod vedením Selima Nucalchanova. V 16 letech odešel po vzoru svého idolu Bujasara Sajtijeva na střední sportovní školu do dalekého Krasnojarsku, kde se připravoval pod trenérskou dvojicí Mindyjašvili a Modosijani. +more V širším výběru ruské reprezentace se pohyboval od roku 2006. V roce 2011 si řekl o místo v ruském týmu pro mistrovství světa v Istabulu, kde třetím místem vybojoval pro Rusko účastnickou kvótu na olympijské hry v Londýně v roce 2012. Na květnovém ruském mistrovství však prohrál ve finále s tréninkovým partnerem Anzorem Uryševem a v Londýně nakonec nestartoval.

V roce 2015 ho oslovil s nabídkou reprezentace prezident rumunského zápasnického svazu Răzvan Pîrcălabu. Nabídku přijal a se souhlasem ruské strany se v roce 2016 prvním místem na 2. +more světové olympijské kvalifikaci v Istanbulu kvalifikoval na olympijské hry v Riu. V Riu prohrál ve čtvrtfinále s úřadujícím mistrem světa Američanem Kylem Snyderem vysoko 0:7 na technické body. Z oprav se však probojoval do souboje o třetí místo proti Gruzínu Elizbaru Odykadzemu. V úvodní minutě získal strhem náskok 4:0 na technické body a v dalších minutách jen kontroval soupeřovy nástupy do chvatů. Vítězstvím 10:0 na technickou převahu získal bronzovou olympijskou medaili.