Alpské lyžování na Zimních olympijských hrách 2014 – superobří slalom ženy

8
4
2

Superobří slalom žen na Zimních olympijských hrách 2014 se konal v sobotu 15. února jako třetí ženský závod olympiády v lyžařském středisku Roza Chutor poblíž Krasnoj Poljany. Zahájení proběhlo v 8.00 hodin SEČ. Závodu se zúčastnilo 49 závodnic z 25 zemí. Osmnáct sjezdařek nedojelo do cíle, včetně sedmi z první osmičky ve startovní listině.

Úřadující mistryní světa byla Slovinka Tina Mazeová, která dojela pátá, a obhájkyní olympijského zlata pak Rakušanka Andrea Fischbacherová, jež nestartovala.

Délka trati činila 2 100 metrů s převýšením 615 metrů. Průměrná rychlost vítězné Fenningerové dosáhla 88,400 km/h, což znamenalo průměrný sestup 7,191 m/s. +more Startovní brána ležela ve výšce 1 580 m n. m. Teplota vzduchu v tomto místě činila 7 °C.

Hlavní favoritka závodu Švýcarka Lara Gutová, která v průběhu Světového poháru 2013/2014 zvítězila na předcházejících třech z pěti superobřích slalomů, dojela na čtvrté pozici. Druhá v průběžné klasifikaci superobřího slalomu, Lichtenštejnka Tina Weinratherová, na start nenastoupila pro naraženou holeň.

Medailistky

Olympijskou vítězkou se stala nejlepší rakouská sportovkyně roku 2013 a třetí žena průběžného pořadí světového poháru Anna Fenningerová, která tak vybojovala první olympijský kov v kariéře. Rakušanky triumfovaly v tomto olympijském závodu potřetí v řadě, když roku 2006 vyhrála Michaela Dorfmeisterová a o čtyři roky později Andrea Fischbacherová. +more Po skončení Fenningrová uvedla: „Neměla jsem pocit, že bych šla na hranu. Nemyslela jsem si, že to bude tak dobré, když jsem jela dolů. Myslím, že horní úsek trati byl výborný, prostředek nebyl tak dobrý a dolní část byla OK. “.

Po zlatu ze superkombinace získala na probíhající události druhou medaili, tentokrát ze stříbrného kovu, Němka Maria Höflová-Rieschová, pro niž to bylo již čtvrté umístění na pódiu olympijského závodu. Nevyrovnala tak rekordní zápis čtyř olympijských zlatých Janici Kosteličové. +more Bronz si odvezla další Rakušanka Nicole Hospová, pro niž medaile znamenala druhý sočský a celkově třetí olympijský kov.

colspan="3"|Superobří slalom ženy
Zlatá olympijská medaile Zlato+moresvg|25px'>Stříbrná olympijská medaile StříbroBronzová olympijská medaile Bronz