Alpské lyžování na Zimních olympijských hrách 2018 – sjezd ženy

8
4
2

Sjezd žen na Zimních olympijských hrách 2018 se konal ve středu 21. února 2018 jako čtvrtý a předposlední ženský závod v alpském lyžování jihokorejské olympiády na sjezdovce lyžařského střediska Čongson, ležícího v okresu Pchjongčchang. Start se uskutečnil v 11.00 hodin místního času. Do závodu nastoupilo 39 sjezdařek z 20 zemí.

Obhájkyněmi zlata byly Švýcarka Dominique Gisinová, jež ukončila lyžařskou dráhu v březnu 2015 a slovinská mistryně světa z této disciplíny Tina Mazeová, která završila závodní kariéru v lednu 2017.

Medailistky

Olympijskou vítězkou se stala 25letá italská lyžařka Sofia Goggiová, pro níž se jednalo o první medaili zpod pěti kruhů. Bergamská rodačka se řadila k favoritkám, když vedla průběžné sezónní hodnocení sjezdařské disciplíny ve Světovém poháru, v němž celkově vyhrála devět závodů včetně předolympijského testovacího závodu na téže sjezdovce v roce 2017. +more Jako první Italka triumfovala v olympijském sjezdu. Zbylé tři členky italského týmu nedojely do cíle, když dvě postihl pád a třetí neprojela brankou.

Překvapivou stříbrnou medaili si odvezla 25letá Norka Ragnhild Mowinckelová, která po druhém místu v pchjongčchangském obřím slalomu získala druhý olympijský kov. Na bronzové pozici dojela rekordmanka v počtu vítězství ve Světovém poháru, Američanka Lindsey Vonnová, pro níž to byl poslední olympijský sjezd v kariéře. +more Navázala tak na zlato z téže disciplíny Vancouverských her 2010 a celkově si připsala třetí olympijskou medaili. V měsíci před olympiádou vyhrála tři sjezdy Světového poháru a v boji o malý křišťálový glóbus zaostávala o 25 bodů právě za Goggiaovou. Umístěním na stupních vítězů se ve 33 letech stala historicky nejstarší medailistkou alpského lyžování na olympijských hrách.

colspan="3"|Sjezd ženy
Zlatá olympijská medaile Zlato+moresvg|25px'>Stříbrná olympijská medaile StříbroBronzová olympijská medaile Bronz

{{sort|32
}||9|| align="left" |Lara Gutová|| align="left" | || || |- |||11|| align="left" |Stephanie Venierová|| align="left" | || || |- |||16|| align="left" |Nadia Fanchiniová|| align="left" | || || |- |||18|| align="left" |Federica Brignoneová|| align="left" | || || |- |||20|| align="left" |Jasmine Fluryová|| align="left" | || || |- |||21|| align="left" |Nicol Delagová|| align="left" | || || |- |||31|| align="left" |Petra Vlhová|| align="left" | || || |- |||33|| align="left" |Candace Crawfordová|| align="left" | || || |- |colspan="6" align=center| |- |colspan="6" align=center|Závod odstartoval v 11. 00 hodin (UTC+9). |}.