Aniuar Gedujev

8
4
2

Aniuar Gedujev je ruský judista s čečenskými kořeny, který reprezentuje Čečensko na mezinárodních závodech. Narodil se 12. ledna 1994 v ruském Kadijevu a od mládí se věnoval judu. V roce 2013 se přestěhoval do Česka a začal reprezentovat Českou republiku. Je členem Judo klubu Nový Bor a trénuje pod vedením trenéra Václava Martinjaka. Gedujev má na svém kontě několik významných úspěchů. V roce 2015 získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v Baku v kategorii do 73 kg. O rok později se stal vicemistrem Evropy v Kazani. V roce 2017 na mistrovství Evropy v Varšavě získal další bronzovou medaili. Na mistrovství světa se nejvíce prosadil v roce 2019, kdy ve skotském Glasgow získal stříbrnou medaili v kategorii do 66 kg. Gedujev je známý svými technickými dovednostmi a rychlostí pohybu na tatami. Je výborným bojovníkem v boji na zemi a umí využít svou sílu a techniku v boji o svalu. Díky svým výkonům se řadí mezi nejlepší judisty v Evropě. Na mezinárodních závodech reprezentuje Gedujev Čečensko a svou zemi důstojně reprezentuje. Všem fanouškům juda poskytuje vzor svou pracovitostí, vytrvalostí a odhodláním uspět.

Anvar Borisovič Gedujev (Aniuar Džedu) (* 26. ledna 1987) je ruský zápasník kabardské národnosti, stříbrný olympijský medailista z roku 2016.

Sportovní kariéra

Je rodákem z kabardské obce Psygansu v Urvanském okrese. Zápasení se věnoval od 8 pod vedením svého strýce Anatolije a později pokračoval pod vedením Arsena Chasanova. +more Jeho osobním trenérem je Alexej Kazijev. Připravuje se v střídavě v Nalčiku, v Krasnodaru a v Kislovodsku. V ruské volnostylařské reprezentaci se prosazoval od roku 2013 ve váze do 74 kg. V roce 2015 se třetím místem na mistrovství světa v Las Vegas kvalifikoval na olympijské hry v Riu v roce 2016. V Riu se musel popasovat s náročným losem. Ve čtvrtfinále porazil obhájce prvenství a úřadujícího mistra světa Američana Jordana Burroughse těsně 3:2 na technické body. V semifinále prohrál s Ázerbájdžáncem Džabrajilem Hasanovem první poločas 0:4 na technické body. Ve druhé minutě druhého poločasu vyrovnal porazem na 4:4 a pátý bod dostal za neuznaný protest Ázerbájdžánců na výšku bodované techniky. Vedení 5:4 udržel do konce hrací doby, ale zároveň při snaze bránit výsledek utrpěl minutu před koncem tržnou ránu na obočí. Do finále proti Íránci Hasanu Jazdáním nastoupil s ovázaným čelem. V úvodní minutě se ujal přítrhem vedení 2:0 a do konce prvního poločasu navýšil dalšími přítrhy náskok na 6:0. Zároveň však byl co chvíli ošetřován kvůli krvácejícímu obočí. Do druhého poločasu nastupoval s ovázanou celou hlavou, které po chvíli přibyl obvaz přes uši a pod bradu. Dle vlastních slov nemohl pořádně dýchat. Soupeř začal jeho náskok bod po bodu stahovat a tři sekundu do konce ho nechal srovnat v parteru na 6:6. Jelikož Íránec bodoval jako poslední, zápas prohrál na dodatečná kritéria a získal stříbrnou olympijskou medaili.