Anzor Boltukajev

8
4
2

Anzor Adamovič Boltukajev (* 5. dubna 1986) je ruský zápasník-volnostylař čečenské národnosti.

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od útlého dětství pod vedením svého otce Adama. Od 13 let se specializoval na volný styl pod vedením Dža'i Umarova. +more Připravuje se v Grozném v bojovém klubu Achmat. V ruské mužské reprezentaci se prosazoval komplikovaně kvůli vysoké konkurenci a především kvůli svému hlavnímu problému, kterou bylo shazování váhy do kategorie do 97 kg.

V roce 2016 na ruském mistrovství vybojoval nečekaně prvním místem nominaci na olympijské hry v Riu. V Riu startoval jako favorit na vítězství a v úvodním kole úvodního poločasu vedl nad svým soupeřem Ukrajincem Valerijem Andrijcevem 5:0 na technické body. +more Dvě minuty před koncem zápasu mu však kompletně došly síly. Andrijcev minutu před koncem vyrovnal na 5:5 a nakonec prohrál 5:8. Ze žíněnky sotva odešel po vlastních. Spekulovalo se o nemoci, časovém posunu a to vše v kombinaci se shazováním váhy. V roce 2017 skončil na mistrovství Evropy v Novim Sadu druhý, ale dopingová zkouška ukázala, že si před turnajem pomohl při shazování váhy diuretiky. Pro pozitivní nález na higenamine dostal dvouletý zákaz startu.