Atletika na Letních olympijských hrách 1912 – 10 000 metrů muži

8
4
2

Běh na 10 000 metrů byl atletický závod, který byl součástí V. Letních olympijských her 1912 ve Stockholmu. Společně s během na 5 000 metrů se tyto dvě disciplíny objevily na letní olympiádě vůbec poprvé a zároveň tím nahradily předešlý běh na 5 mil, který byl součástí Letních olympijských her 1908 v Londýně. Struktura závodu se skládala ze dvou částí; semifinále a finále. V každém semifinále běželi různí závodníci a z každého semifinále postupovalo prvních pět závodníků, kteří ve finále následně soupeřili o konečné umístění. Závodu se zúčastnilo 30 závodníků ze 13 různých zemí.

Rekordy

Jelikož se jednalo o prvotní uvedení tohoto závodu na olympiádu, nemohl dosud existovat olympijský rekord. Závodníci se tedy mohli srovnávat pouze na základě světového rekordu, který v té době držel Francouz Jean Bouin. +more

Světový rekord30:58. 8Jean BouinColombes (Francie)16. listopadu 1911
Olympijský rekord-dosud neexistuje--
První olympijský rekord vytvořil Hannes Kolehmainen, který zvítězil v prvním semifinále v čase 33:49. Jeho výkon následně překonal Len Richardson, který vyhrál druhé semifinále s časem 32:30,3. Tento posun však dovršil Kolehmainen, který ve finále čas snížil na 31:20,8.

Všechna semifinále se uskutečnila v neděli 7. července 1912.

Zajímavosti

Vítěz závodu Hannes Kolehmainen musel v závodě soupeřit mimo jiné i se svým vlastním starším bratrem Tatu Kolehmainenem, který zvítězil ve třetím semifinále a to dokonce i v lepším čase než samotný Hannes. Tatu však závod nedokončil a jeho mladší bratr následně zvítězil v čase o dvě minuty rychlejším než ve vlastním semifinálovém kole. +more Tímto vítězství započala Hannesova slavná běžecká kariéra, která byla inspirací pro mnohé (finské) běžce, mezi které patřil například Paavo Nurmi. Hannes Kolehmainen byl prvním z takzvaných létajících Finů.