Atletika na Letních olympijských hrách 2008 – skok vysoký ženy

8
4
2

Atletika na Letních olympijských hrách 2008 - skok vysoký ženy je 3. srpnem 2008 zahájí disciplína atletiky na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu. Kvalifikace byla odehrána tři dny před finále, které se konalo 23. srpna. Celkem se zúčastnilo 35 atletek, které se během kvalifikace snažily překonat hranici 1,95 metru. Do finále postoupilo celkem 12 nejlepších závodnic. Ve finálovém kole se do boje o medaile postupně probojovala stále menší skupina atletek. Nakonec se na stupních vítězů umístily ženy, které zvládly překonat nejvyšší výšky. Zlatou medaili získala kubánská atletka Blanka Vlašić, stříbro si odvezla Belgičanka Tia Hellebaut a bronz pak rozdělily dvě sportovkyně - Ruska Anna Čičerovová a Slovenka Vénusia Bergallová. Vlašićová, která těsně před olympiádou předvedla světový rekord výkonem 2,06 metru, se stala jedním z největších favoritů na zlatou medaili. Hellebautová však nezaostávala a tak se očekávala vyrovnaná bitva mezi nimi. Ve finále však nejlépe zvládla podmínky a překonání výšek a odvezla si zlato. Čičerovová a Bergallová se rozhodly o třetím místě a obě si připsaly bronzovou medaili. Celkově se jednalo o velmi napínavý závod, který diváci sledovali s napětím a který skončil těsným vítězstvím Blanky Vlašićové.

Výška žen na Letních olympijských hrách 2008 se konala ve dnech 21. srpna a 23. srpna 2008 na Pekingském národním stadionu.

Kvalifikace

V deštivé kvalifikaci se představilo dohromady dvaatřicet výškařek. Největší možné zastoupení měly reprezentace Ruska a Spojených států, za které nastoupily tři výškařky. +more Kvalifikační limit, který zajišťoval postup do finále měl hodnotu 196 cm. Nakonec postoupily všechny výškařky, kterým se podařilo překonat 193 cm. Kvůli dešti se nakonec dále nepokračovalo a původně dvanáctičlenné finále se rozrostlo na patnáct atletek. Kvalifikace nepřinesla žádné velké překvapení. Neúspěchem skončila především pro Američanku Amy Acuffovou, která skončila na olympiádě v Athénách na čtvrtém místě.

Finále

Česká republika měla v patnáctičlenném finále dvojí zastoupení. Pro Romanu Dubnovou však skončilo finále předčasně, když si přivodila těžké zranění kotníku. +more Při prvním pokusu na výšce 193 cm špatně došlápla při odrazu. Poranila si kloubní pouzdro a přetrhla vnější vazy. Druhá česká zástupkyně Iva Straková obsadila s Ukrajinkou Sťopinovou dvanácté místo. O zlaté medaili rozhodla první chyba Blanky Vlašičové v soutěži, když na rozdíl od Belgičanky Tii Hellebautové překonala výšku 205 cm na druhý pokus. Na následné výšce 207 cm třikrát neuspěla a odvezla si stříbro. Bronz putoval do Ruska, když za 203 cm ho získala Anna Čičerovová. Na základě zpětného testování odebraných vzorků, která odhalila v její krvi zakázaný stereoid turinobol. Na bronzovou příčku se tak posunula obhájkyně zlaté medaile z Athén a držitelka olympijského rekordu 206 cm Jelena Slesarenková, která v samotném závodě skončila těsně pod stupni vítězů, na čtvrtém místě.