Biatlon na Zimních olympijských hrách 2022 – závod s hromadným startem ženy

8
4
2

Ženský biatlonový závod s hromadným startem na 12,5 km na Zimních olympijských hrách 2022 v čínském Pekingu se konal v Čang-ťia-kchou běžeckém a biatlonovém centru 18. února 2022 jako závěrečný ženský závod pekingské olympiády.

Zlatou medaili z předcházejících olympijských her získala Slovenka Anastasia Kuzminová, která v roce 2019 ukončila kariéru. Úřadující mistryní světa z této disciplíny byla Lisa Hauserová, která dojela jedenáctá.

Vítězkou se stala Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová, která získala svoji vůbec první zlatou medaili z olympijských her a světových šampionátu. Druhé místo obsadila Norka Tiril Eckhoffová, která zkompletovala pekingskou sadu cenných kovů, když navázala na zlato ze smíšených štafet, a bronz ze stíhacího závodu. +more Třetí dojela její krajanka Marte Olsbuová Røiselandová, jež se pátou medailí ze sedmi závodů stala nejúspěšnější biatlonistkou her.

Program

DatumZahájení (UTC+8)Zahájení (SEČ)Fáze závodu
18. února 202215:008:00Finále
Závod se původně mel jet 19. +more února v 10:00 hod. středoevropského času, ale z důvodu očekávaného nepříznivého počasí se přesunul o den dříve.

Průběh závodu

Do závodu se automaticky kvalifikovaly všechny medailistky individuálních závodů z těchto her a závodnice, které v byly v posledním hodnocení světového poháru klasifikovány do 15. místa. +more Zbytek míst obsadily závodnice, které dosáhly v uplynulých závodech na pekingských hrách nejvíce bodů.

I přes přesunutí závodu pro obavy ze silného větru neprobíhal závod v ideálních střeleckých podmínkách, když žádné ze závodnic nezvládla sestřelit všechny terče - nejméně chyb zaznamenala Ukrajinka Julija Džymová. Po první střelbě se do čela závodu dostala skupinka šesti bezchybně a rychle střílejících biatlonistek, které vedly Norky Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Røiselandová. +more Když zastřílely bezchybně i druhou položku vleže, odjížděly s náskokem před Francouzkou Julií Simonovou a dalšími třemi pronásledovatelkami, k nimž se přiřadila i Markéta Davidová. Pro vývoj závodu byla rozhodující první střelba vstoje: vítr výrazně zesílil a první dvě Norky dlouho odkládaly první střelu, když na této položce strávily každá více než minutu. K tomu obě nezasáhly dva terče, ale i ostatní biatlonistky chybovaly. Jedinou výjimkou v celém startovním poli byla Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová, která odjížděla do posledního kola na prvním místě společně s Røiselandovou. Davidová zvládla obtížné podmínky s jednou chybou a zařadila se na čtvrtou pozici, dvě vteřiny za Švédku Elvirou Öbergovou. K poslední střelbě přijížděla Francouzka se čtvrtminutovým náskokem před čtveřicí Røiselandová, Eckhoffová, Davidová a Öbergová. Braisazová-Bouchetová minula jeden terč, zatímco obě Norky s Češkou dva a Švédka tři, a tak vyjížděla do posledního okruhu s náskokem téměř 50 vteřin před Eckhoffovou a Røiselandovou; pět vteřin za nimi jela Davidová. Eckhoffová brzy Røiselandové odjela, ale Davidová již nedokázala zrychlit a biatlonistky proto v tomto pořadí dojely do cíle. „Mrzí mě to, zase mi to uteklo o jednu o ránu,“ litovala po dojezdu do cíle. „Snažila jsem se, nevypustila jsem nic do posledního metru, protože tady na těch tratích se může stát cokoli. Ale holky byly lepší. “ Přesto se jednalo o její vůbec nejlepší kariérní výsledky z olympijských závodů a druhý nejlepší v probíhající sezóně světového poháru. Druhá česká reprezentantka Lucie Charvátová udělala celkem pět chyb, pomalu běžela a dojela na 28. místě.

PořadíČ. ZávodniceStátČasZtráta
left|+moresvg|20px'>Zlatá medaile10left|Justine Braisazová-Bouchetováleft40:18,04 (2+1+0+1)
left|Stříbrná medaile6left|Tiril Eckhoffováleft40:33,34 (0+0+2+2)+15,3
left|Bronzová medaile2left|Marte Olsbuová Røiselandováleft40:52,94 (0+0+2+2)+34,9
4. 13left|Markéta Davidováleft41:11,44 (1+0+1+2)+53,4
5. 15left|Kristina Rezcovováleft41:29,06 (2+1+1+2)+1:11,0
6. 14left|Julia Simonováleft41:40,66 (0+1+3+2)+1:22,6
7. 19left|Julija Džymováleft41:43,73 (1+0+2+0)+1:25,7
8. 25left|Franziska Preussováleft41:44,44 (1+1+1+1)+1:26,4
9. 4left|Elvira Öbergováleft41:55,74 (1+0+0+3)+1:37,7
10. 11left|Hanna Solováleft41:57,28 (2+2+1+3)+1:39,2
11. 8left|Lisa Theresa Hauserováleft42:07,64 (0+1+1+2)+1:49,6