Biatlon na Zimních olympijských hrách 2018

8
4
2

Závody v biatlonu na Zimních olympijských hrách 2018 proběhly od 10. do 23. února 2018 v Alpensia Biathlon Centre.

Nejvíce medailí z jednotlivých biatlonových soutěží vybojovali němečtí závodníci - téměř polovinu z nich získala Laura Dahlmeierová, která se tak stala nejúspěšnější biatlonistkou těchto her. Mezi muži byl nejlepší Francouz Martin Fourcade, který má dvě individuální zlaté medaile a jednu týmovou ze smíšené štafety.

Největším překvapením bylo vítězství švédské mužské štafety a další medaile tohoto týmu. Olympiáda byla úspěchem i pro Slovenku Anastasii Kuzminovou, která sice neobhájila zlatou medaili ze sprintu z předcházejících dvou olympijských závodů, ale získala tři individuální medaile, z toho jednu zlatou. +more Částečným zklamáním byla pouze jedna individuální medaile Nora Johannese Thingnese Bø (další dvě získal ve štafetách). Běloruska Darja Domračevová získala sice jen jednu zlatou medaili, ale stala se tím nejúspěšnější biatlonistkou v historii olympijských her.

„Ukázalo se, že konkurence je stále větší, hlavně v chlapech - dvanáct individuálních medailí si rozebralo jedenáct lidí,“ komentoval to předseda Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

...

Česká účast

Česko získalo právo startu pro 5 mužů a 6 žen na základě pořadí zemí ve Světovém poháru v biatlonu 2016/17. Na návrh Českého svazu biatlonu byli Českým olympijským výborem nominováni: * Muži: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr a Adam Václavík. +more * Ženy: Markéta Davidová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Veronika Zvařičová; dále Lea Johanidesová jako necestující náhradnice.

Tým dále tvořilo 13 osob: vedoucí výpravy, trenéři, servisní a medicínský tým.

Čeští reprezentanti vybojovali dvě medaile: stříbrnou získal Michal Krčmář ve sprintu a bronzovou Veronika Vítková taky ve sprintu. Dále obsadili tři sedmá místa.

Reprezentační trenér Ondřej Rybář byl spokojen: „Můžeme být hrdí, že český biatlon patří do světové špičky.“ „Minule (v Soči) jsme měli medailí víc, ale chyběla Gabča (Koukalová) a z mého pohledu to je pozitivní olympiáda,“ přidal předseda svazu Jiří Hamza.