Brandon Slay

8
4
2

Brandon Douglas Slay (* 14. října 1975 Amarillo, Texas) je bývalý americký zápasník-volnostylař, olympijský vítěz z roku 2000.

Sportovní kariéra

Dětství strávil po rozvodu rodičů mezi rodným Amarillem a Houstonem. Zápasení se začal aktivně věnovat na amarillské střední škole Tascosa pod vedením Johnnyho Cobba. +more S týmem Rebels se stal mistrem školské ligy Texas Panhandle v letech 19911993. Zápas kombinoval s americkým fotbal - v roce 1992 byl vyhlášen nejlepším obranářem školské ligy Texas Panhandle. Na podzim roku 1993 dostal stipendium na philadelphské University of Pennsylvania, za kterou zápasil pod vedením Rogera Reiny. S týmem Quakers soutěžil v školské lize Ivy League. Studium na univerzitě ukončil v roce 1998.

Od roku 1999 se věnoval výhradně olympijskému zápasu v olympijském tréninkovém středisku (OTC) v Colorado Springs pod vedením Kevina Jacksona. V americké volnostylařské reprezentaci se prosadil v olympijském roce 2000 ve váze do 76 kg. +more Na dubnové a červnové americké olympijské kvalifikaci porazil své hlavní soupeře Joe Williamse a Briana Dolpha a získal nominaci na olympijské hry v Sydney. V Sydney byl nalosován do první skupiny s největším favoritem ruským Čečencem Buvajsarem Sajitevem. V úvodním kole skupiny porazil 4:1 na technické body Bulhara Plamena Paskaleva a v souboji o postup ze skupiny nastoupil proti Sajtijevovi. V úvodní minutě prolomil Sajtijevovu obranu útokem na nohy a koršunem získal vedení 3:0 na technické body. Náskok však do konce prvního poločasu neudržel a po třech minutách byl výsledek vyrovnaný 3:3. Do konce šestimunotvé hrací doby se výsledek nezměnil a zápas šel za nerozhodného stavu 3:3 do prodloužení. Po půlminutě prodloužení Sajtijeva nabral útokem pod pás, kterým se mu dostal za záda za rozdílový bod k vítězství 4:3. Způsobil tak jednu z největších senzací olympijských her v Sydney. Ve čtvrtfinále porazil po prodloužení 2:2 na technické body na pomocná kritéria ruského Oseta Gennadije Lalijeva v dresu Kazachstánu. V semifinále proti ruskému Inguši Ademu Bereketovi v dresu Turecka nařídil po nerozhodném prvním poločase na začátku druhého rozhodčí dle tehdy platných pravidel kontakt (klinč), při kterém rozpojil jako první ruce a prohrával 0:1 na technické body. Vzápětí však využil hrubé Bereketovy chyby v parteru a otočil výsledek koršunem na 3:1. Bodový náskok udržel do konce hrací doby a postoupil do finále proti Němci Alexandru Leipoldovi. Úvodní poločas finále s Leipoldem skončil nerozhodně 0:0. Druhý poločas začal vzájemným kontaktem. Situaci nezvládl, nedokázal zapnout ruce za zády Němce a dostal 2 trestné body. Navíc musel do parteru, ve kterém ztratil další technický bod. Do konci hrací doby ztratil ještě jeden a po porážce 0:4 na technické body získal stříbrnou olympijskou medaili.

V říjnu 2000 byl tři týdny po finále pozitivně testován na zakázanou látku nandrolon jeho přemožitel Leipold. Po diskvalifikaci Alexandra Leipolda se posunul na první místo a získal dodatečně zlatou olympijskou medaili. +more Po zisku olympijské medaile se k vrcholové přípravě nevrátil. Věnuje se trenérské a influencerské práci.

Olympijské hry a mistrovství světa

colspan="11"| Olympijské hry a mistrovství světa |- . +more Kolo . Výsledek . Bilance . Soupeř . Výsledek . . . Styl . Datum . Turnaj . Místo |- . style=background:white colspan=11 |2000 Olympijské hry |- |finále |* |5-0 |align=left| |style="font-size:88%"|DQ - doping (0:4) |style="font-size:88%"|4 |style="font-size:88%"|16 |style="font-size:88%" rowspan=5|Zápas ve volném stylu |style="font-size:88%" rowspan=5|28. -27. srpen 2000 |style="font-size:88%" rowspan=5|Olympijské hry |style="text-align:left;font-size:88%;" rowspan=5| Sydney, Austrálie |- |semifinále | |4-0 |align=left| |style="font-size:88%"|tech. body (3:1) |style="font-size:88%"|3 |style="font-size:88%"|12 |- |čtvrtfinále | |3-0 |align=left| |style="font-size:88%"|tech. body (2*:2) |style="font-size:88%"|3 |style="font-size:88%"|9 |- |1. skupina | |2-0 |align=left| |style="font-size:88%"|tech. body (4:3) |style="font-size:88%"|3 |style="font-size:88%"|6 |- |1. skupina | |1-0 |align=left| |style="font-size:88%"|tech. body (4:1) |style="font-size:88%"|3 |style="font-size:88%"|3 |}.

Kategorie:Američtí volnostylaři Kategorie:Američtí olympijští vítězové v zápasu Kategorie:Narození v roce 1975 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Narození 14. +more října Kategorie:Narození v Amarillu.