Běh na lyžích na Zimních olympijských hrách 1972

8
4
2

Běh na lyžích na Zimních olympijských hrách 1972 byl jedním ze sportovních disciplín konaných během Zimních olympijských her v roce 1972 v Sapporu, v Japonsku. Závody probíhaly mezi 5. a 13. únorem 1972 a zúčastnilo se jich celkem 126 závodnic a závodníků z 24 zemí. Hlavní disciplínou v běhu na lyžích byl závod na 15 km pro muže a závod na 5 km pro ženy, které se konaly hned na začátku her. Prvním vítězem her se stal finský závodník Juha Mieto, který zvítězil v závodě na 15 km mužů. Druhým a třetím místem se umístili sovětský závodník Stanislav Šeljapin a švédský závodník Ivar Formo. Ve ženské kategorii zvítězila sovětská závodnice Raisa Smetaninová v závodě na 5 km. Na druhém místě se umístila švédská závodnice Britt Strandbergová a na třetím místě rakouská závodnice Antonella Confortolaová-Boehmová. Další disciplínou byl štafetový závod na 4x10 km, ve kterém zvítězil norský tým před švédským týmem a finským týmem. Celkově byly Zimní olympijské hry v roce 1972 úspěšné pro norské závodníky, kteří získali celkem 4 medaile, z toho 3 zlaté a 1 stříbrnou.

Muži

wikitable %% | Disciplína% | Zlato% | Výkon% | Stříbro% | Výkon% | Bronz% | Výkon
15 km45:28,2446:00,8446:02,68
30 km1:36:31,151:37:25,301:37:32,44
50 km2:43:14,752:43:29,452:44:00,19
štafeta 4 × 10 kmVladimír Voronkov Jurij Skobov Fjodor Simašev Vjačeslav Vedenin2:04:47,94Oddvar Braa Paal Tyldum Ivar Formo Johannes Harviken2:04:57,06Alfred Kälin Albert Giger Alois Kälin Eduard Hauser2:07:00,06

Ženy

5 km17:00,5017:05,5017:07,32
10 km34:17,8234:54,1134:56,45
štafeta 3 × 5 kmLjubov Muchačevová Alevtina Oljuninová Galina Kulakovová48:46,15Helena Takalová Hilkka Kuntolová Marjatta Kajosmaaová49:19,37Inger Auflesová Aslaug Dahlová Beritt Mördreová-Lammedalová49:51,49