Běh na lyžích na Zimních olympijských hrách 2018 – 30 km klasicky ženy

8
4
2

Běh na 30 km klasicky žen s hromadným startem, běžecká disciplína z programu Zimních olympijských her 2018, se konal 24. února 2018 v 15:15 místního času (7:15 CET) v Běžeckém centru Alpensia v Pchjongčchangu. Vítězkou se stala Norka Marit Bjørgenová, stříbro vybojovala Finka Krista Pärmäkoski, bronz Švédka Stina Nilssonová.

Pro Marit Bjørgenovou šlo o celkově osmé olympijské zlato a patnáctou olympijskou medaili. S celkovou bilancí 8 zlatých, 4 stříbrné a 3 bronzové medaile se stala vůbec nejúspěšnějším sportovcem v historii Zimních olympijských her, když předstihla krajany Oleho Einara Bjørndalena (biatlon, 8-4-1) a Bjørna Dæhlieho (běh na lyžích, 8-4-0).

Program

Časy jsou uvedeny v jihokorejském čase (UTC+9).

wikitableDatumČasFáze závodu
25. +more únor 201815:15background:lemonchiffon|Finále
.

Průběh závodu

Závodu dominovala Norka Marit Bjørgenová. Na čele závodu se odtrhla ještě před desátým kilometrem, svůj náskok stále navyšovala a neochvějně směřovala za zlatem. +more Její náskok v cíli činil více než minutu a tři čtvrtě. Boj o další medaile byl dramatičtější. Na druhém až třetím místě spolu jela finsko-rakouská dvojice Krista Pärmäkoski, Teresa Stadloberová. Rakušanka však na dvacátem kilometru z přední pozice zabočila do špatné dráhy a než si svůj omyl uvědomila a napravila, ztratila více než minutu i veškeré naděje na medaili. Finka Krista Pärmäkoski tak pokračovala na druhém místě osamocena. Za ní se na dohled držela švédsko-norská dvojice Stina Nilssonová a Ingvild Flugstad Østberg, ovšem náskok Finky stáhnout nedokázaly. Pärmäkoski tak vybojovala stříbro, v boji o bronz měla více sil Švédka Nilssonová.

Závodu se zúčastnily také dvě české závodnice: Kateřina Beroušková skončila 23. , Petra Hynčicová pak na 39. +more místě.