Cael Sanderson

8
4
2

Cael Sanderson je bývalý americký zápasník a trenér. Narodil se 20. července 1979 v Salt Lake City v Utahu. Je považován za jednoho z nejlepších zápasníků volnostylařů v historii. Na střední škole vyhrál všechny své zápasy a získal několik titulů státu. Poté se připojil k univerzitnímu týmu Iowa State, kde dosáhl mnoha úspěchů. Jejich největším bylo vítězství na mistrovství NCAA v roce 2000, při kterém vyhrál všechny 159 svých zápasů za celou univerzitní kariéru. Po ukončení univerzitního studia se stal reprezentantem Spojených států. Na olympijských hrách v Athénách v roce 2004 získal zlatou medaili v zápase volným stylem v kategorii do 84 kg. Stal se tak prvním americkým zápasníkem od roku 1984, který získal toto ocenění a byl neporažený na celém mistrovství. Po skončení zápasnické kariéry se věnoval trenérské činnosti. Byl jmenován hlavním trenérem univerzitního týmu Penn State a v roce 2011 vedl tým ke svému prvnímu mistrovství NCAA od roku 1953. Pod jeho vedením tým dosáhl neuvěřitelného úspěchu - vyhrál 4 tituly mistra NCAA v řadě (2011-2014). Cael Sanderson je dodnes uznáván jako jedna z největších postav ve světě zápasu. Jeho schopnosti, odhodlání a nezranitelnost ho přivedly na vrchol tohoto sportu.

Cael Norman Sanderson (* 20. června 1979 Salt Lake City) je bývalý americký zápasník-volnostylař, olympijský vítěz z roku 2004.

Sportovní kariéra

Pochází ze zápasnické rodiny a zápasení se věnoval od útlého dětství v utahském Heber City. Jeho otec Steve byl učitelem tělesné výchovy na střední škole Wasatch High, kde nastoupil jako student a zápasil za školní tým Wasps. +more Střední školu dokončil se zápasovou bilancí 127 vítězství a 10 porážek. V roce 1998 vstoupil v Ames na Iowa State University, kde zápasil za univerzitní tým Cyclones pod vedením Bobbyho Douglase. Univerzitu dokončil v roce 2002 s čistou zápasovou bilancí 159 vítězství a 0 porážek. Prestižní sportovní časopis Sports Illustrated ho za tento ojedinělý výsledek umístil v roce 2002 na titulní stránku dubnového vydání.

V roce 2003 se dostal do užšího výběru americké volnostylařské reprezentace a druhým místem na domácím Mistrovství světa v New Yorku se kvalifikoval na olympijské hry v Athénách v roce 2004. Do Athén přijel výborně přípravený. +more Ze základní skupiny postoupil z prvního místo do čtvrtfinále proti Íránci Madžídu Chodáímu. Vyrovnané čtvrtfinále vyhrál v nastavevní 6:5 na technické body. V semifinále porazil Kubánce Yoela Romera 3:2 na technické body a ve finále nastoupil proti jižnímu Korejci Mun Ui-čeovi. První poločas finále skončil nerozhodně 0:0. Začátkem druhého poločasu nařídil rozhodčí klinč, který neustál a prohrával 0:1 na technické body. Ve druhé minutě druhého poločasu porazem s útokem na nohy otočil skóre na 2:1 a rozhodující třetí bod přidal minutu před koncem opět po vydařeném útoku na soupeřovi nohy. Získal zlatou olympijskou medaili. Vzápětí ukončil sportovní kariéru. V roce 2011 své rozhodnutí přehodnotil, ale do americké olympijské kvalifikace v roce 2012 nenastoupil.

Věnuje se trenérské práci. V roce 2012 získal zlatou olympijskou medaili ve volném stylu jeho svěřenec Jake Varner a stříbrnou olympijskou medaili Jaime Espinal.