Chao Šuang-jen

8
4
2

Chao Šuang-jen byl čínský politik, básník a učitel, který žil v 9. století. Byl významným osobností na dvoře Čínské říše a posléze se stal jedním z hlavních poradců císaře Chan Wua. Jeho život a kariéra jsou zaznamenány v různých historických pramenech, které zahrnují rozsáhlou básnickou sbírku a autobiografii. Chao Šuang-jen se narodil v prestižní a vzdělané rodině a již od mládí projevoval velký zájem o literaturu a filosofii. Studoval na nejlepších akademických institucích a získal široké vzdělání. Později se stal učitelem a přitahoval si mnoho studentů. Jeho literární talent a znalost východních filosofií se hojně projevovaly v jeho básních a esejích. Zatímco původně sloužil jako poradce místního guvernéra, Chao Šuang-jen brzy zaujal významnou pozici na dvoře císaře Chan Wua. Jeho rady a příspěvky byly oceněny a on sám se stal jedním z nejvýznamnějších politiků na dvoře. Chao Šuang-jen měl rovněž blízký vztah s císařem, kterého ovlivňoval svým intelektem a moudrostí. Jeho život a kariéra však nebyly jen úspěšné. Často se dostával do sporů s ostatními politiky a čelil politickým intrikám. Nakonec byl odvolán ze své pozice a upadl v nemilost. Přesto si i po ztrátě mocenského postavení udržel vysoký respekt a popularitu mezi svými příznivci. Chao Šuang-jen je dodnes uznáván jako jedna z nejvýznamnějších osobností čínské historie. Jeho literární dílo je ceněno pro svou vysokou kvalitu a inspiraci, kterou přináší mladším generacím.

Chao Šuang-jen (anglický přepis Hao Shuang-yan) je čínská reprezentantka v orientačním běhu. Jejím největším úspěchem je sedmé místo ze závodů štafet na Mistrovství světa v roce 2008 v Olomouci. Tato štafeta běžela ve složení ČuMing-jüe první úsek, Chao Šuang-jen druhý úsek a Li Ťi třetí. V roce 2010 se stala mistryní Asie ve sprintu v japonské Nakatsugawě.

...

Kategorie:Čínští orientační běžci Kategorie:Narození 1988 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Ženy