Charles Bennett

8
4
2

Charles Bennett (28. prosince 1870 Shapwick, Dorset - 9. března 1949 Bournemouth) byl britský atlet, běžec na středních a delších tratích. Na 2. letních olympijských hrách 1900 v Paříži získal dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Byl prvním britským atletickým olympijským vítězem.

Život

Charles Bennett se narodil v nepatrné vesničce, která dnes čítá asi 190 obyvatel, ale dodnes vzpomíná na svého největšího rodáka. Charlesův otec Henry Bennett byl původně dělníkem, od roku 1881 povozníkem. +more 14. února 1857 se oženil s Peggy Kerleyovou (asi 1837-1872). Charles byl sedmým z devíti dětí z tohoto manželství, nejmladší dvojčata Peggy a Richard zřejmě matku stála život, takže Charlese vychovávala druhá otcova žena Selina. Většina Charlesových sourozenců zemřela v dětském věku.

Charles Bennett byl členem klubu Finchey Harriers, založeného roku 1877, který r. 1966 splynul s oddílem Hillingdon Arhletic Club. +more Na přelomu 19. a 20. století patřil k nejlepším britským běžcům na středních tratích. V roce 1897 získal britský titul v běhu na 4 míle, v letech 1899 byl mistrem na 4 a 10 mil, 1899 a 1900 byl také mistrem v přespolním běhu. Téhož roku získal přebornický titul na 1 míli, což ho kvalifikovalo na olympiádu do Paříže.

Roku 1901 ukončil sportovní dráhu a vrátil se ke svému původnímu povolání strojvůdce na železnici. Byl ženat s Lenou Lewisovou (1874-1950), která pocházela z Wiveliscombe v Somersetu. +more Měli spolu pět dětí: Jacka, Fredericka, Thomase Maxe, Rega a Trixie. S celou rodinou se později přestěhoval za prací do Bournemouthu, ke konci života tam byl hostinským. Bennett zde také ve věku 78 let zemřel.

Charles Bennett na olympijských hrách v Paříži, 1900

Běh na 1500 m

Běželo se 15. +more července. Do běhu na 1500 m se v Paříži přihlásilo 9 závodníků ze 6 zemí. Startoval mezi nimi i český reprezentant Ondřej Pukl, který obsadil jedno z posledních míst, které statistiky neuvádějí. Charles Bennett vedl s malým náskokem před Francouzem Henri Delogem po celý závod a k trháku nasadil v posledním kole, posledních 500 m běžel za 1:10,2 min a závod vyhrál ve světovém a olympijském rekordu 4:06,2 min. Delonge se ho však statečně držel a zůstal zpět jen o 4 desetiny sekundy. Třetí byl John Bray z USA časem 4:07,2 min.

Běh na 4000 m překážek

16. +more července se běžel steeplařský závod na 4 km. Startovalo 8 závodníků z 5 zemí (Karel Procházka uvádí 14 závodníků ze šesti zemí). Byli mezi nimi i všichni medailisté z kratšího steeplařského běhu (2500 m). Medaili (bronz) z nich tentokrát získal jen Brit Sidney Robinson časem 12:58,8 min. Z vítězného tria britských běžců měl nejvíce sil John Rimmer, který vyhrál v olympijském rekordu 12:58,4 min před Charlesem Bennettem (12:58,6 min). Časy dokládají velký boj, k němuž na trati došlo. Závod nedoběhl ani jeden z Američanů.

Běh na 5000 m družstev

Týmový běh na 5 km se konal 22. +more července. Startovala pouze dvě pětičlenná družstva, Velká Británie a Francie, přičemž Brity musel doplnil Australan Stanley Rowley. Běželo se deset okruhů po 500 m, závodníci absolvovali klasický běh a do výsledku se sčítaly body podle umístění od 1 do 10, takže zvítězilo družstvo s menším počtem bodů. Bennett a Rimmer běželi na čele po celý závod následováni trojicí Francouzů. Třetí skupinou byli zbylí Francouzi a Robinson s Tysoem, zatímco Rowley od počátku zaostával a vzdal po 3 500 m. Charles Bennett svým vítězstvím v závodě (čas 15:29,2 min) měl rozhodující podíl na vítězství britského družstva, které tvořili Bennett (1. ), J. Rimmer (2. ), S. Robinson (6. ), Alfred Tysoe (7. ), S. Rowley (10. ). Francouzi zaostali o tři body.