Critérium du Dauphiné 2022

8
4
2

74. ročník etapového cyklistického závodu Critérium du Dauphiné se konal mezi 5. a 12. červnem 2022 v oblasti Dauphiné na jihovýchodě Francie. Celkovým vítězem se stal Slovinec Primož Roglič z týmu Team Jumbo-Visma. Na druhém a třetím místě se umístili Dán Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma) a Australan Ben O'Connor (AG2R Citroën Team). Závod byl součástí UCI World Tour 2022 na úrovni 2.UWT a byl dvacátým prvním závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů a 4 UCI ProTeamy. Alpecin-Fenix a Arkéa-Samsic dostaly automatické pozvánky jako nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2021, první zmiňovaný tým však svou pozvánku zamítl. +more Další 3 UCI ProTeamy (B&B Hotels-KTM, Team TotalEnergies a Uno-X Pro Cycling Team) pak byly vybrány organizátory závodu. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci, celkem se tak na start postavilo 154 závodníků. Do cíle na Plateau du Solaison dojelo 125 z nich.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxBodovací soutěž +moresvg'>25pxVrchařská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmů 25pxCena bojovnosti 25px
1Wout van AertWout van AertWout van AertPierre RollandEthan HayterEF Education-EasyPostPierre Rolland
2Alexis VuillermozAlexis VuillermozWout van AertPierre RollandKevin VermaerkeArkéa-SamsicAlexis Vuillermoz
3David GauduWout van AertWout van AertPierre RollandMatteo JorgensonTeam Bahrain VictoriousSebastian Schönberger
4Filippo GannaWout van AertWout van AertPierre RollandEthan HayterTeam Jumbo-Vismaneuděleno
5Wout van AertWout van AertWout van AertPierre RollandEthan HayterTeam Jumbo-VismaBenjamin Thomas
6Valentin FerronWout van AertWout van AertPierre RollandEthan HayterTeam Jumbo-VismaGeoffrey Bouchard
7Carlos VeronaPrimož RogličWout van AertPierre RollandTobias Halland JohannessenTeam Jumbo-VismaCarlos Verona
8Jonas VingegaardPrimož RogličWout van AertPierre RollandTobias Halland JohannessenTeam Jumbo-VismaMichael Storer
Konečné pořadíPrimož RogličWout van AertPierre RollandTobias Halland JohannessenTeam Jumbo-Vismaneuděleno
* V 2. etapě nosil Sean Quinn, jenž byl druhý v bodovací soutěži, zelený dres, protože vedoucí závodník této klasifikace Wout van Aert nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí a druhý závodník v pořadí Ethan Hayter nosil bílý dres pro lídra soutěže mladých jezdců. Ze stejného důvodu nosil Kevin Vermaerke zelený dres v 5. etapě, Hugo Page v 6. etapě a Edvald Boasson Hagen v 7. etapě. * Ve 4. etapě nosil Ethan Hayter, jenž byl druhý v bodovací soutěži, zelený dres, protože vedoucí závodník této klasifikace Wout van Aert nosil zelený dres pro lídra celkového pořadí.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra soutěže mladých jezdců