Critérium du Dauphiné 2023

8
4
2

75. ročník etapového cyklistického závodu Critérium du Dauphiné se konal mezi 4. a 11. červnem 2023 na území bývalé francouzské provincie Dauphiné. Celkovým vítězem se stal Dán Jonas Vingegaard z týmu Team Jumbo-Visma. Na druhém a třetím místě se umístili Brit Adam Yates (UAE Team Emirates) a Australan Ben O'Connor (AG2R Citroën Team). Závod byl součástí UCI World Tour 2023 na úrovni 2.UWT a byl dvacátým třetím závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů a 3 UCI ProTeamy. Týmy Israel-Premier Tech, Lotto-Dstny a Team TotalEnergies dostaly automatické pozvánky jako 3 nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2022, první jmenovaný tým však svou pozvánku zamítl. +more Další 1 UCI ProTeam (Uno-X Pro Cycling Team) pak byl vybrán organizátory závodu, Amaury Sport Organisation. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci, celkem se tak na start postavilo 147 závodníků. Do cíle na La Bastille dojelo 116 z nich.

69. červnaNantua - Crest-Voland170,5 km20pxHorská etapa
710. červnaPorte-de-Savoie - Col de la Croix de Fer (Saint Sorlin)148 km20pxHorská etapa
811. červnaLe Pont-de-Claix - La Bastille153 km20pxHorská etapa
Celková délka1214,1 km
.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxBodovací soutěž +moresvg'>25pxVrchařská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmů 25pxCena bojovnosti 25px
1Christophe LaporteChristophe LaporteChristophe LaporteDonavan GrondinRune HerregodtsUAE Team EmiratesDorian Godon
2Julian AlaphilippeChristophe LaporteChristophe LaporteDonavan GrondinRune HerregodtsUAE Team EmiratesVictor Campenaerts
3Christophe LaporteChristophe LaporteChristophe LaporteDonavan GrondinRune HerregodtsUAE Team EmiratesMathieu Burgaudeau
4Mikkel BjergMikkel BjergChristophe LaporteDonavan GrondinMikkel BjergUAE Team Emiratesneuděleno
5Jonas VingegaardJonas VingegaardChristophe LaporteDonavan GrondinMikkel BjergUAE Team EmiratesRichard Carapaz
6Georg ZimmermannJonas VingegaardChristophe LaporteMathieu BurgaudeauMikkel BjergUAE Team EmiratesMathieu Burgaudeau
7Jonas VingegaardJonas VingegaardChristophe LaporteVictor CampenaertsMax PooleIneos GrenadiersVictor Campenaerts
8Giulio CicconeJonas VingegaardChristophe LaporteGiulio CicconeCarlos RodríguezIneos GrenadiersGiulio Ciccone
Konečné pořadíJonas VingegaardChristophe LaporteGiulio CicconeCarlos RodríguezIneos Grenadiersneuděleno
* V etapách 2 a 4 nosil Matteo Trentin, jenž byl druhý v bodovací soutěži, zelený dres, protože lídr této klasifikace Christophe Laporte nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí. * Ve 3. etapě nosil Maxim Van Gils, jenž byl druhý v bodovací soutěži, zelený dres, protože lídr této klasifikace Christophe Laporte nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí. * V 5. etapě nosil Fred Wright, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, protože lídr této klasifikace Mikkel Bjerg nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra soutěže mladých jezdců