Csaplárova past

8
4
2

Čsaplárova past je historické místo nacházející se v obci Čaplna v okrese Litoměřice v České republice. Jedná se o raně středověký archeologický objekt, který sloužil jako pevnůstka a obchodní stanice na obchodní cestě z Čech do Saska. Čsaplárova past byla vybudována na vrcholu kopce a skládá se z části opevněného valu a příkopu. V minulosti se zde nacházela kamenná stavba, která sloužila jako obytná budova a sklad. Tyto stavby však nebyly zachovány a v současnosti jsou viditelné pouze terénní obrysy. Oblast kolem Čsaplárovy pasti má dlouhou historii osídlení, která sahá až do doby bronzové a slovanského období. Archeologické nálezy zde dokazují trvalé osídlení až do 10. století. Díky své strategické poloze byla tato oblast významným obchodním centrem a představovala důležitou překážku na obchodní cestě mezi Čechami a Saskem. Čsaplárova past je dnes chráněnou kulturní památkou a je přístupná veřejnosti. Slouží jako turistická atrakce a místo pro poznávání historických událostí. V blízkosti se nachází také další zajímavá místa, jako je řeka Labe a zámek v Čaplně.

Csaplárova past ([čaplárova]) je pojem označující situaci ve fotbale, kdy po poločase jedno mužstvo vede 2:0, kvůli čemuž nabude dojmu, že má zápas pod kontrolou. Ztratí koncentraci a umožní soupeři zápas vyrovnat nebo otočit. Označení pochází od trenéra Josefa Csaplára.

Samotný jev zpopularizoval v roce 2016 bývalý anglický fotbalový reprezentant a televizní expert Gary Lineker na svém účtu na sociální síti Twitter v reakci na zápas Premier League mezi kluby AFC Bournemouth a Liverpool FC, kdy druhý jmenovaný klub ztratil poločasové vedení 2:0 a nakonec v zápase podlehl 3:4.

Ve skutečnosti však taková situace příliš často nenastává: V české nejvyšší fotbalové soutěži za 26,5 odehraných sezón (celkem 6410 utkání) došlo k vyrovnání nebo otočení po poločasovém stavu 2:0 (a takový stav skóre po první půlce byl u 733 zápasů) v 55 utkáních, tzn. +more v průměru zhruba dvakrát za sezónu, přímo k otočení výsledku pak jen desetkrát, tzn. přibližně jednou za 2,5 roku. Csaplárova past tedy - kdy poločasový výsledek tomuto jevu nahrává - nakonec sklapne přibližně v každém třináctém utkání.

Učebnicový příklad zahrála Francie ve finále MS 2022. Ani to však nestačilo na vítězství.

V aktuální sezoně 2023/24 Fortuna:ligy nastal tento jev zatím jednou už v druhém kole (30. 7. +more 2023) v zápase Mladé Boleslavi a Liberce, kdy hosté po poločase vedli, ale hráči Mladé Boleslavi ke konci srovnali zápas na konečných 2:2 i přesto, že od 36. minuty hráli v oslabení.

Několikrát se v historii také stalo, že tým přišel o vedení 3:0 po poločase, to se ale neoznačuje jako "past". Nejznámější takový případ je finále Ligy mistrů 2005, kde AC Milán vedl 3:0 ve 44. +more minutě, ale Liverpool srovnal na 3:3. Zápas rozhodl až penaltový rozstřel, který Liverpool vyhrál 3:2. Další podobný případ je z 19. 2. 2022, kdy ve slovenské Fortuna lize (dnes Niké liga) hráli Pohronie a Slovan Bratislava. Pohronie vedlo 3:0 ve 41. minutě, avšak 2 góly byly z penalt. V druhém poločase hráči Slovanu otočili na konečných 3:4.