8
4
2

Darijo Srna (* 1. května 1982, Metković) je bývalý chorvatský fotbalový obránce a od roku 2020 sportovní ředitel ukrajinského fotbalového týmu FC Šachtar Doněck.

V Šachtaru Doněck působil od roku 2002 a nasbíral s ním množství domácích trofejí a rovněž triumf v Poháru UEFA 2008/2009. V roce 2018 přestoupil na jih Sardinie do města Cagliari, kde hájil červenomodrý dres tamního Cagliari Calcio. +more Po sezoně 2018/2019 se rozhodl ukončit aktivní hráčskou kariéru, přestože mu bylo v Cagliari nabídnuto prodloužení smlouvy, a vrátil se do Šachtaru, kde nejprve přijal funkci asistenta trenéra a posléze se stal součástí managementu.

Když po šestnácti letech odešel Darijo Srna ze Šachtaru, vyřadili Horníci jeho číslo 33 z repertoáru. Srna je doposud jediným hráčem Šachtaru, kterému byla tato pocta udělena.

...

Darijo Srna začínal jako mladík v klubu Hajduk Split, kde působil od svých sedmnácti let. V tomto klubu vydržel čtyři roky, než si jej jako jednadvacetiletého vyhlédl ukrajinský Šachtar Doněck. +more Zde rozvíjel svůj talent a ukrajinští bossové mu před MS 2006 nabídli lukrativní smlouvu, aby jim chorvatská fotbalová hvězda neutekla. Srna na smlouvu přistoupil. Dokonce prohlásil, že klub opustí jen v případě, pokud ztratí místo v základní sestavě.

V dubnu 2013 získal s ukrajinským týmem sedmý ligový titul, Šachtaru jej zaručila remíza 1:1 s Metalistem Charkov čtyři kola před koncem soutěže. DaLší ligový titul získal hned v následující sezóně 2013/14.

V sezóně 2017/2018 měl po jednom z ligových zápasů pozitivní dopingový test, načež dostal dvouletý zákaz účinkování v ukrajinském fotbale. Aby mohl pokračovat v kariéře, rozhodl se kývnout na nabídku italského ostrovního celku Cagliari Calcio, kde si o rok prodloužil kariéru.

19. listopadu 2013 vstřelil gól v odvetném barážovém utkání proti hostujícímu Islandu a podílel se tak na výhře 2:0. +more Chorvatsko si i díky remíze 0:0 z prvního utkání baráže na Islandu zajistilo postup na Mistrovství světa ve fotbale 2014 v Brazílii.

Euro 2004

V chorvatské reprezentaci debutoval po MS 2002. Místo v sestavě si musel mladík vydobýt, což zvládl a pomohl týmu k postupu na EURO 2004. +more Zde patřil do základní sestavy týmu, který však nepostoupil ze základní skupiny.

Mistrovství světa 2006

Na fotbalovém šampionátu v Německu patřil Darijo Srna do základní sestavy mužstva, které vedl Zlatko Kranjčar, otec Nika Kranjčara, pozdějšího Srnova spoluhráče. Tým se sice prezentoval výbornou hrou proti mistrům světa z Brazílie, ale prohrál. +more Ve druhém zápase s Japonci se stal Srna smutným hrdinou, protože v první půli neproměnil penaltu a Chorvati tak remizovali 0:0. Tato remíza znamenala, že k postupu potřebovali porazit Australany. Srnův gól z přímého kopu ze 2. minuty, při němž obstřelil zeď a trefil míč do šibenice branky Željka Kalace, jim dal sice naději, ale poté z penalty srovnal Craig Moore. Chorvaty vrátil do vedení kapitán Niko Kovač, ale gól Harryho Kewella je definitivně poslal domů.

Euro 2008

V základní skupině nastoupil v prvních dvou utkáních. Proti Rakousku odehrál celý zápas. +more Ve druhém zápase proti Německu byl v 80. minutě střídán, před tím však ve 24. minutě přispěl gólem k vítězství 2:1 a v 27. minutě obdržel žlutou kartu za faul na Podolskeho. V zápase s Polskem zůstala většina opor na lavičce, šanci dostali náhradníci. Chorvati prošli skupinou bez ztráty bodu, ale ve čtvrtfinále s Turky neuspěli. V předposlední, 119 minutě prodloužení bezgólového duelu skóroval Ivan Klasnić a zdálo se být hotovo. Na začátku druhé minuty nastavení Turci srovnali a následné penalty Chorvati nezvládli. Darjo Srna byl jediný z Chorvatů, který penaltu proměnil.

Euro 2012

Zúčastnil se EURA 2012 konaného v Polsku a na Ukrajině, kde Chorvatsko skončilo se 4 body na nepostupovém třetím místě v základní skupině C za prvním Španělskem a druhou Itálií. Darijo přihrával na první gól Mario Mandžukićovi 10. +more června proti Irsku (konečná výhra 3:1). 14. června nastoupil v základní sestavě proti Itálii (remíza 1:1) a 18. června se proti Španělsku neprosadil, soupeř z Pyrenejského poloostrova zvítězil 1:0.

Trenérská kariéra

Od listopadu roku 2020 je Darijo Srna držitelem trenérské licence UEFA kategorie Pro.