2

Darvydas Šernas (* 22. července 1984, Alytus, Litevská SSR, Sovětský svaz) je litevský fotbalový útočník nebo záložník, který hraje v klubu FK Atlantas. Je rovněž litevským reprezentantem.

V roce 2010 získal v Litvě ocenění Fotbalista roku.

...

V Litvě působil v klubech FK Dainava Alytus a FK Vėtra. S FK Vėtra se probojoval do Poháru UEFA, kde klub vypadl v předkole s norským Vikingem Stavanger po výsledcích 1:0 a 0:2. +more Šernas absolvoval obě dvě utkání.

Poté odešel v roce 2008 do Ruska na hostování do klubu PFK Spartak Nalčik, zde se však neprosadil. Odehrál zde pouze 4 střetnutí, aniž by vstřelil branku.

Následoval přestup do polského Widzew Łódź a později do Zagłębie Lubin. Za své výkony v polské lize získal v Litvě ocenění „Fotbalista roku 2010“.

Od ledna do června 2013 byl na hostování v tureckém Gaziantepsporu, po ukončení sezóny do klubu přestoupil. V lednu 2014 odešel na hostování do konce sezony 2013/14 do australského klubu Perth Glory FC. +more Při svém debutu 31. ledna 2014 proti Melbourne Victory FC vstřelil krátce po příchodu na hřiště vyrovnávající branku svého nového týmu, zápas tak skončil remízou 1:1.

A-mužstvo

V A-mužstvu litevské reprezentace debutoval 31. května 2008 v přátelském utkání s Estonskem, který se hrál v Lotyšsku. +more První gól si připsal na konto 11. února 2009 v přátelském zápase proti Andoře, kde v 53. minutě zvyšoval na 2:0. Střetnutí hrané v Portugalsku skončilo vítězstvím Litvy 3:1.

7. září 2010 zařídil svým gólem vítězství 1:0 na Andrově stadionu v Olomouci nad favorizovaným národním týmem České republiky v kvalifikaci na EURO 2012. +more Hned v následujícím kvalifikačním utkání 8. října 2010 dal gól i Španělům na jejich domácím stadionu v Salamance, ale k bodovému zisku to nevedlo, Španělsko zvítězilo 3:1. Proti ČR se gólově prosadil i v domácím odvetném kvalifikačním utkání 11. října 2011, tentokrát pouze mírnil konečnou porážku Litvy 1:4 (v 68. minutě upravoval z pokutového kopu na průběžných 1:3). Celkem vstřelil během této kvalifikace 3 góly. Litva skončila s 5 body na čtvrté příčce základní skupiny I, což znamenalo nepostup na evropský šampionát.

22. března 2013 zkomplikoval v Žilině situaci domácímu Slovensku, když vstřelil v 19. +more minutě vedoucí gól v kvalifikačním utkání skupiny G o postup na MS 2014 v Brazílii. Slovensko stačilo pouze vyrovnat, zápas skončil nakonec remízou 1:1.

Reprezentační góly

;Góly Darvydase Šernase za A-mužstvo Litvy

111. 2. +more 2009Albufeira, PortugalskoAndorra2:0 (53. )3:1přátelské utkání
27. 9. 2010Andrův stadion, Olomouc, ČeskoČesko0:1 (26. )0:1kvalifikace na EURO 2012
38. 10. 2010Estadio El Helmántico, Salamanca, ŠpanělskoŠpanělsko1:1 (54. )3:1kvalifikace na EURO 2012
411. 10. 2011Kaunas, LitvaČesko1:3 (68. )1:4kvalifikace na EURO 2012
522. 3. 2013Štadión pod Dubňom, Žilina, SlovenskoSlovensko0:1 (19. )1:1kvalifikace na MS 2014