Davit Bičinašvili

8
4
2

Davit Bičinašvili (* 3. února 1975) je bývalý původem gruzínský zápasník-volnostylař, který mezi lety 19952002 reprezentoval Ukrajinu a od roku 2003 reprezentoval Německo.

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od 11 let v Tbilisi. V době hluboké ekonomické krize v Gruzii v polovině devadesátých let dvacátého století odešel za lepšími podmínkami na Ukrajinu. +more Tu reprezentoval od roku 1995 ve váze do 85 (82) kg. Připravoval se v Sumách pod vedením Jurije Holuba. V roce 1996 se do ukrajinské nominace na olympijské hry v Atlantě nevešel na úkor Serhije Hubryňuka.

Od roku 1997 bojoval o postavení ukrajinské reprezentační jedničky s Eldarem Asanovem. V roce 2000 uspěl v ukrajinské nominaci na olympijské hry v Sydney, kde nepostoupil ze základní skupiny před reprezentanta Makedonie Magomeda Ibragimova. +more Od konce 90. let jezdil pravidelně na ligové soutěže do Německa, kde se nakonec usadil ve městě Schifferstadt a v roce 2003 obdržel občanství. V roce 2004 se kvalifikoval na olympijské hry v Athénách, kde nepostoupil ze základní skupiny přes Kubánce Yoela Romera.

V roce 2008 startoval na svých třetích olympijských hrách v Pekingu ve výborné formě. V úvodním kole prohrál těsně 1:2 na sety s pozdějším vítězem Gruzíncem Revazem Mindorašvilim. +more Přes opravy se probojoval do souboje o třetí místo proti reprezentantu Ruska Giorgi Ketojevovi. Úvodní set prohrál 0:3 na technické body, když ve druhé minutě nezachytil Ketojevův poraz s úchopem za nohu. Ve druhém setu vyrovnal na 1:1, když se mu podařil hod za 2 technické body. Ve třetím setu se ujal přítrhem vedení 2:0, ale Ketojev vzápětí maďarem vyrovnal na 2:2. Protože soupeř bodoval poslední, prohrál Bičinašvili 1:2 na sety a obsadil konečné 5. místo.

Od roku 2009 se nový německý reprezentační trenér Alexander Leipold snažil dávat příležitost i mladším zápasníkům, ale Gabriel Stark ani Peter Weisenberger Bičinašviliho úrovně nedosáhli. V roce 2012 Německo nemělo ve váze do 84 kg na olympijských hrách v Londýně zastoupení. +more S reprezentací se rozloučil v roce 2013. Žije v Německu a věnuje se trenérské práci.

Turnaj
1993199419951996199719981999200020012002200320042005200620072008200920102011
18192021222324252627282930313233343536
-68-74-82-85-84
Olympijské hry-úč. úč. +more5.
Mistrovství světa---úč. -úč. úč. --úč. úč. 7. úč. úč. úč.
Mistrovství Evropy----3. 2. --2. --6. 5. 5. -3. --úč.
MS nadějí-2.
ME nadějí4.
ME juniorů2.
.

Kategorie:Gruzínští volnostylaři Kategorie:Ukrajinští volnostylaři Kategorie:Němečtí volnostylaři Kategorie:Ukrajinští olympionici Kategorie:Němečtí olympionici Kategorie:Narození 3. +more února Kategorie:Narození 1975 Kategorie:Narození v Gruzii Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži.