Diego Godín

8
4
2

Diego Roberto Godín Leal (* 16. února 1986 Rosario) je uruguayský profesionální fotbalista, který hraje na pozici středního obránce za argentinský klub CA Vélez Sarsfield a za uruguayský národní tým, jehož je kapitánem. Účastník Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, Mistrovství světa 2014 v Brazílii a Mistrovství světa 2018 v Rusku.

...
...

Diego Godín hrál v Uruguayi za kluby Defensor Sporting (v mládežnických týmech), CA Cerro a Nacional Montevideo. V srpnu 2007 přestoupil do Španělska do klubu Villarreal CF, kde podepsal pětiletý kontrakt. +more V srpnu 2010 přestoupil do prvoligového klubu Atlético Madrid, zde podepsal rovněž pětiletou smlouvu. S Atléticem nasbíral řadu trofejí na domácí i evropské scéně, vyhrál např. Evropskou ligu 2011/12, Superpohár UEFA 2010 a 2012 a Copa del Rey 2012/13.

Ve finále Ligy mistrů 2013/14 proti Realu Madrid musel skousnout porážku 1:4 po prodloužení, Atlético vedlo jeho brankou z 37. minuty, kdy hlavičkou překonal špatně vyběhnuvšího gólmana Realu Ikera Casillase, ale vyrovnávající branku na 1:1 Atlético dostalo ve třetí minutě nastavení (hlavička Sergia Ramose). +more Stal se však v sezóně vítězem Primera División 2013/14.

Obhajoba titulu se v sezóně 2014/15 nezdařila a Atlético Madrid se umístilo třetí, a to 14 bodů za Realem Madrid a 16 bodů za vítěznou Barcelonou. V průběhu září byl Godín u porážky 2:3 proti řeckému Olympiakosu v Lize mistrů. +more Následně vstřelil gól v lize proti týmu Celta Vigo stejně jako jeho kolega v obraně João Miranda, ale byla z toho remíza 2:2. V říjnu vstřelil gól v Lize mistrů proti Malmö při domácí výhře 5:0. Na Camp Nou proti Barceloně odehrál 11. ledna 2015 celých 90 minut, ale Atlético zde prohrálo 1:3. Godín nastoupil 7. února 2015 do derby proti Realu Madrid a pomohl povedeným výkonem porazit rivala 4:0 a uštědřit mu nejvyšší porážku od roku 2010.

Godín skončil po půl roce v brazilském klubu Atlético Mineiro, za který odehrál za tu dobu jen devět zápasů. Šestatřicetiletý obránce se domluvil na ročním angažmá v argentinském Vélezu Sarsfield s cílem získat větší herní vytížení před mistrovstvím světa, na kterém se může představit už počtvrté.

Reprezentační kariéra

Diego Godín v roce 2014

V A-týmu Uruguaye debutoval Godín 26. října 2005 v přátelském zápase proti Mexiku (porážka 1:3).

Zúčastnil se jihoamerického turnaje Copa América 2007 ve Venezuele (vyřazení Brazílií v semifinále) a Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, kde tým Uruguaye obsadil konečné čtvrté místo.

Trenér Óscar Tabárez jej nominoval i na Mistrovství světa 2014 v Brazílii. Ve třetím zápase Uruguaye v základní skupině D proti Itálii, kde šlo mezi těmito týmy (a bývalými světovými šampiony) o přímý postup do osmifinále, vstřelil vítězný gól. +more Docílil jej ve výskoku zády po centru ze strany. Uruguay zdolala soupeře z Apeninského poloostrova nejtěsnějším výsledkem 1:0 a postoupila do další fáze turnaje.

Úspěchy a ocenění

Klubové

Atlético Madrid * 1× vítěz Primera División - 2013/14 * 1× vítěz Copa del Rey - 2012/13 * 1× vítěz Supercopa de España - 2014 ** 2× finalista Ligy mistrů UEFA - 2013/14, 2015/16 * 2× vítěz Evropské ligy UEFA - 2011/12, 2017/18 * 3× vítěz Superpoháru UEFA - 2010, 2012, 2018

Reprezentační

Uruguayská reprezentace * 1× vítěz Copa América - 2011

Individuální

Tým roku podle UEFA - 2014 * Sestava sezóny Ligy mistrů UEFA - 2013/14, 2015/16, 2016/17 * Sestava sezóny Evropské ligy UEFA - 2017/18 * Nejlepší jedenáctka podle ESM - 2015/16