4
2

Filip Firbacher (* 21. prosince 2001) je český fotbalový mládežnický reprezentant prvoligového celku FC Hradec Králové, v současnosti na hostování v druholigovém celku MFK Chrudim.

Mládežnické kluby

Fotbal začal hrát Chlumci nad Cidlinou, nejprve jako brankář, později jako útočník. Patřil mezi tzv. +more Zlatou generaci Chlumeckého fotbalu, kde velmi silný ročníky 2000/2001 dokázali vítězit ve všech krajských mládežnických soutěží. Celostátní mládežnické soutěže začal hrát během hostování v RMSK Cidlina Nový Bydžov. V roce 2018 přestoupil do FC Hradec Králové. Odtud se dostal do mládežnických výběrů České reprezentace. Dvakrát byl na stáži v holandském Feyenoordu Rotterdam a také v anglickém Southamptonu. V roce 2018 ho deník The Guardian zařadil mezi 50 největších fotbalových světových talentů narozených v roce 2001. Tentýž rok si odbyl premiéru v A týmu FC Hradec Králové.

FC Hradec Králové

Debut za A tým v soutěžním utkání prodělal 23. listopadu 2018, když v poslední minutě zápasu +more_česká_fotbalová_liga'>FNL na hřišti ve Znojmě, kde nahradil Jiřího Mikera. Poprvé se objevil v základní sestavě Zdeňka Frťaly 7. dubna 2019 ve Vlašimi (0:0). První gól za A tým vstřelil 20. října 2019 ve Vlašimi.

FC Sellier & Bellot Vlašim

Od 8. srpna 2020 přestoupil do FC Sellier & Bellot Vlašim, poprvé za tento tým nastoupil 26. +more srpna v Hradci Králové, když proti svému mateřskému klubu odehrál 66 minut a obdržel žlutou kartu. Zpočátku angažmá se objevoval pravidelně v základní sestavě FC Sellier & Bellot Vlašim|Vlašimi, později byl nasazován na střídání. První branku za vlašimský klub si připsal 2. prosince 2020 na domácím hřišti proti Viktorii Žižkov. Po sezóně 2020-2021 se vrátil zpět do Hradce Králové.

FC Hradec Králové „B“

Po návratu do FC Hradec Králové, kam se přesunul na hostování, zahájil přípravu v B-týmu, hrajícího Českou fotbalovou ligu sk. B, kde nakonec zůstal po celou podzimní část sezóny 2021-2022. +more Ve čtrnácti odehraných zápasech skóroval hned osmkrát a společně s Vojtěchem Hadaščokem a Jakubem Synkem se dělil o 2. místo v tabulce střelců.

MFK Chrudim

Od 5. února 2022 hostuje v +more_česká_fotbalová_liga'>druholigové MFK Chrudim. Soutěžní premiéru v dresu MFK Chrudim si odbyl 26. února 2022 v zápase proti FC Sellier & Bellot Vlašim. V 19. a 24. minutě vstřelil své premiérové dvě branky v dresu Chrudimi. V tomto týmu působí do současnosti.

Reprezentace

V kategorii U-15 nastoupil poprvé dne 8. března 2016 v zápase proti Kypru (0:3). +more První reprezentační gól vstřelil 7. března 2017, kdy v kategorii U-16 v přátelském zápase proti Švýcarsku hraném v Roudnici nad Labem vyrovnával na konečných 1:1. Celkově nastoupil v dresu České reprezentace k 52 mezinárodním zápasům a vstřelil 19 branek. Svoji poslední branku vstřelil 18. února 2020 z penalty v prvním zápase proti Skotsku v kategorii U-19. O dva dny později si pak připsal proti stejnému soupeři i doposud poslední reprezentační zápas v kategorii U-19. Na konci sezóny 2020/21 byl nominován do přípravného kempu reprezentace U-20. Svůj debut v reprezentaci U-20 si odbyl 24. března 2022 s duelu s Portugalskem(0:3), kde nahradil v 65. minutě Antonína Svobodu. O čtyři dny později pak v utkání s Polskem vstřelil v 60. minutě zápasu svůj premiérový gól v dresu U-20, když upravil skóre na konečných 2:0.

Kategorie:Čeští fotbalisté Kategorie:Fotbalisté FC Hradec Králové Kategorie:Fotbalisté FC Sellier & Bellot Vlašim Kategorie:Narození 2001 Kategorie:Narození 21. +more prosince Kategorie:Muži Kategorie:Žijící lidé.