Geoff Hurst

8
4
2

Sir Geoffrey Charles Hurst (* 8. prosince 1941, Ashton-under-Lyne) je bývalý anglický fotbalový útočník. Je prvním hráčem v historii mistrovství světa ve fotbale, který vstřelil ve finálovém zápase tři branky (přitom to byl teprve jeho osmý reprezentační zápas).

Rodák z hrabství Lancashire se v dětství přestěhoval s rodiči do Essexu, věnoval se kriketu, ale nakonec se rozhodl pro fotbal a od osmnácti hrál za West Ham United. Jeho výkonů si povšiml Alf Ramsey a v únoru 1966 povolal Hursta k přátelskému mezistátnímu zápasu proti západnímu Německu. +more Protože se osvědčil, byl zařazen do kádru pro domácí mistrovství světa jako náhradník. Poprvé nastoupil ve čtvrtfinále proti Argentině poté, co střední útočník Jimmy Greaves měl zdravotní potíže, a vstřelil jediný gól utkání. Ve finále proti Německé spolkové republice vyrovnal v 18. minutě na 1:1, nahrál Petersovi na druhý gól Angličanů a rozhodl prodloužení. Ve 101. minutě zpracoval za malým vápnem přihrávku Balla a vystřelil, míč zasáhl břevno, snesl se na brankovou čáru a odrazil se zpátky do hřiště. Přes protest Němců rozhodčí Gottfried Dienst uznal gól, ačkoli dosud neexistuje jediný důkaz, že míč byl skutečně celým objemem v brance. V poslední minutě pak Hurst po samostatném úniku uzavřel skóre na konečných 4:2. O titulu mistrů světa tak přece jen nerozhodl jediný sporný moment, i když ani tento gól nebyl zcela regulérní: na hřišti oslavovali domácí příznivci, kteří tam neměli v průběhu hry co dělat.

Hurst reprezentoval Anglii ještě na mistrovství Evropy ve fotbale 1968, kde vstřelil branku proti SSSR v zápase o třetí místo, a na mistrovství světa ve fotbale 1970, kde skóroval opět jednou, v základní skupině proti Rumunsku. Reprezentační kariéru, během níž vstřelil 24 branek ve 49 utkáních, ukončil v roce 1972. +more V tomtéž roce opustil West Ham, krátce hrál za Stoke City, kariéru končil v JAR a Kuvajtu. V letech 1979 až 1981 trénoval Chelsea FC, poté opustil fotbalový svět a stal se úspěšným manažerem, pracoval v pojišťovnictví i ve firmě McDonald's.

Mistr světa ve fotbale 1966 * Vítěz FA Cupu 1964 * Vítěz PVP 1965 * Vstřelil šest gólů v ligovém utkání proti Sunderlandu v roce 1968 * Byl jmenován do Síně slávy anglického fotbalu (2004)