Georgios Papasideris

8
4
2

Georgios Saranti Papasideris (řecky Γεώργιος Σαράντη Παπασιδέρης; 1875, Koropi - 1920) byl řecký sportovec, který se kromě atletiky věnoval i vzpírání a na Letních olympijských hrách 1896 v Athénách získal bronzovou medaili ve vrhu koulí.

Papasideris se narodil v Koropi, které leží jihovýchodně od Athén poblíž mezinárodního letiště Atény. Vystudoval právo a jako právník se snažil napomáhat ve svém rodném kraji všeobecnému prospěchu občanů. +more Závodil za oddíl Ethnikos GS.

Papasideris na Olympijských hrách 1896

Na olympijských hrách 1896 se účastnil tří disciplín - dvou atletických a jedné ve vzpírání. Hod diskem byl na pořadu již první den soutěží +more_duben'>6. dubna. Házelo se z čtvercového odhodiště o straně 2. 5 m. Soutěže se účastnilo devět závodníků. Favorizovaní Řekové postavili do závodu hned čtyři zástupce, ale jejich favority překvapil Robert Garrett z USA. Papasiderův výkon historie nedochovala, skončil s pěticí neúspěšných diskařů mezi 5. a 9. místem.

Vrh koulí se konal o den později, vrhalo se ze čtverce o něco menšího než v disku (2 x 2 m). I zde Američan Garrett vedl od prvního pokusu (11. +more22 m), druhý Miltiadis Gouskos se mu přiblížil na 18 cm, Papasiderisův výkon 10. 36 metrů stačil na bronzovou medaili. Výkony závodníků, kteří zůstali mimo medailové pozice, neznáme.

Vzpěrači měli v Athénách dvě disciplíny - vzpírání závaží jednoruč a obouruč. Soutěž ve vzpírání obouruč byla první z nich a účastnil se jí i Papasideris. +more Závodníci měli celkem tři pokusy a nejlepší z nich další tři. Papasideris zvedl 90 kg stejně jako jeho krajan Sotirios Versis a Carl Schuhmann z Německa, ale bronzovou medaili si odnesl Versis, Papasideris skončil čtvrtý. Přesné důvody nejsou známé, ale pravděpodobně budou obdobné jako v rozhodnutí o olympijském vítězi Dánu Viggo Jensenovi, který zvedl stejně jako Launceston Elliot z Británie 111. 5 kg, ale zvítězil „krásnějším stylem“.