Gonzalo Montiel

8
4
2

Gonzalo Ariel Montiel (* 1. ledna 1997 Buenos Aires) je argentinský profesionální fotbalista, který hraje na pozici pravého obránce za anglický klub Nottingham Forest FC, kde je na hostování ze Sevilly, a za argentinskou reprezentaci, se kterou v roce 2022 vyhrál mistrovství světa. Ve finálovém utkání proti Francii proměnil vítěznou penaltu.

...

River Plate

Montiel je odchovancem River Plate. V A-týmu klubu debutoval 30. +more dubna 2016 ve věku 19 let proti Vélezu Sarsfield. V základní sestavě klubu se poprvé objevil 31. října, když nastoupil na pozici středního obránce do zápasu proti Arsenalu Sarandí. V sezóně 2016/17 odehrál dohromady čtyři ligové zápasy.

V prosinci 2017 vyhrál s River Plate argentinský pohár, když nastoupil do všech utkání od osmifinále až po finále, ve kterém jeho tým porazil Atlético Tucumán. V podzimní části sezóny debutoval také v Poháru osvoboditelů; při svém debutu si na své konto připsal tři asistence při výhře 8:0 nad bolivijským Jorge Wilstermann.

V sezóně 2017/18 odehrál Montiel 35 zápasů, z toho patnáct v lize. S River Plate se mu podařilo vyhrát Pohár osvoboditelů, ve finále porazili Bocu Juniors. +more V téže sezóně si tým zajistil double, když v argentinském Superpoháru porazil opět Bocu Juniors.

V následující sezóně odehrál Montiel v lize 12 zápasů. Podruhé v řadě se Montiel dostal do finále Poháru osvoboditelů, kde však River Plate podlehlo Flamengu. +more V roce 2019 však s klubem vyhrál už podruhé argentinský pohár. Po vítězství v Copa Libertadores v minulé sezóně se River Plate zúčastnil mistrovství světa klubů, kde skončil třetí.

Sevilla

Dne 13. srpna 2021 přestoupil Montiel do španělského klubu Sevilla FC, se kterým podepsal tříletou smlouvu. +more Debut v klubu si odbyl 14. září, když nastoupil na poslední dvě minuty zápasu základní skupiny Ligy mistrů proti rakouskému Salzburgu. Ve španělské nejvyšší soutěži debutoval 22. září, když se objevil v základní sestavě utkání proti Valencii. V zápase se střelecky prosadil, a pomohl tak Seville k výhře 3:1.

V březnu 2019 byl Montiel manažerem Lionelem Scalonim povolán do argentinské reprezentace pro přátelské zápasy proti Venezuele a Maroku. Montiel v národním týmu debutoval 22. +more března proti Venezuele.

Dne 11. června 2021 byl Montiel nominován na závěrečný turnaj Copa América 2021. +more Na turnaji odehrál čtyři ze sedmi zápasů včetně vítězného finále, které dohrával s krvácejícím kotníkem. Zranění mu způsobil v prvním poločase brazilský záložník Fred; utkání však Montiel dohrál a po výhře 1:0 slavil se zbytkem týmu svoji první reprezentační trofej.

V listopadu 2022 byl Montiel nominován na mistrovství světa ve fotbale 2022. 18. +more prosince nastoupil do druhého poločasu finálového utkání proti Francii. Zápas šel za stavu 2:2 do prodloužení, ve kterém šli Argentinci po brance Lionela Messiho do vedení, nicméně Montiel zahrál v 118. minutě rukou ve vlastním vápně a následný pokutový kop proměnil Kylian Mbappé. Následoval penaltový rozstřel, ve kterém Montiel vstřelil vítězný pokutový kop a rozhodl o vítězství Argentiny.