Grand Prix Itálie 1980

8
4
2

Grand Prix Itálie (LI Gran Premio d'Italia) byla 12. závodem sezóny 1980, který se konal 14. září 1980 na okruhu Autodromo Enzo e Dino Ferrari. V závodě zvítězil Nelson Piquet na voze Brabham.

Grand Prix Itálie se v roce 1980 konala na okruhu v Imole. Tradiční pořadatel, Monza, musel po hromadné nehodě v roce 1978, kdy zahynul Ronnie Peterson, okruh upravit dle bezpečnostních požadavků FIA. +more Na okruhu v Imole se již v roce 1979 uskutečnila Grand Prix Dina Ferrariho, která nebyla započítávána do šampionátu a byla jakousi prověrkou na nadcházející Grand Prix Itálie a posléze Grand Prix San Marina.

Do kvalifikace se přihlásilo 28 vozů. Arrows nahradil Jochena Masse Manfrédem Winkelhockem, ale jeho kvalifikace měla krátkého trvání, po hodinách narazil do Lotusu Nigela Mansella. +more Oba vozy byly zničeny a do závodu se nekvalifikovaly. Nejlépe se kvalifikace vydařila vozům Renault, Rene Arnoux a Jean Pierre Jabouille obsadili první řadu. Carlos Reutemann s vozem Williams byl třetí a Bruno Giacomelli s Alfou Romeo, čtvrtý. Na dalších místech se seřadili Nelson Piquet (Brabham), Alan Jones (Williams), Riccardo Patrese (Arrows), Gilles Villeneuve (Ferrari), Hector Rebaque (Brabham) a Mario Andretti (Lotus). Potíže měl Ligier jeho jezdci Didier Pironi a Jacques Laffite se kvalifikovali až v druhé polovině pole. Také Ferrari se pustilo do experimentu a do kvalifikace pustilo Villeneuva na novém Ferrari 126C turbo, ale vůz se ukázal jako nespolehlivý a tak Villeneuve přesedl do starého Ferrari 312T5. Druhý pilot stáje Ferrari Jody Scheckter oznámil, že koncem roku opustí s definitivní platnosti Ferrari i formuli 1.

Do závodu nejlépe odstartoval Carlos Reutemann, ale spojka v jeho voze vykazovala problémy a tak se přes něho dostaly oba vozy Renault, Arnoux i Jabouille, také Piquet, Giacomelli, Villeneuve, Rebeque a Jones. Ve třetím kole Arnouxe předjel Jabouille i Piquet, poté se Brazilec protáhl okolo Jabouilleho a ujal se vedení, které už do konce závodu nepustil. +more V pátém kole v zatáčce Tosa (nyní Villeneuve), prorazil Villeneuve pneumatiku a jeho vůz byl vymrštěn proti zdi, od které se odrazil zpět doprostřed trati. [url=http://www. youtube. com/watch. v=z1Mtod5-hDc&mode=related&search=]]Villeneuve z vozu vylezl nezraněn, ale četné úlomky způsobily odstoupení Giacomelliho, který poškodil pneumatiky.

Ke stíhací jízdě se rozhodl [[Alan Jones[/url]], který nejprve zdolal Brabham řízený Rabaquem, vzápětí Arnouxe a v 29 kole Jabouilleho. Alan Jones dojel na druhém místě a i v celkovém pořadí šampionátu ztrácel na vedoucího Piqueta bod.

...

14. +more září 1980 * Okruh Autodromo Enzo e Dino Ferrari * 60 kol x 5,000 km = 300 km * 340. Grand Prix * 3. vítězství pro Nelsona Piqueta * 23. vítězství pro Brabham * 18. vítězství pro Brazílii * 35. vítězství pro vůz se startovním číslem 5.

Nejrychlejší kolo

Alan Jones Williams 1'36. 089 * 7. +more nejrychlejší kolo pro Alana Jonese * 10. nejrychlejší kolo pro Williams * 19. nejrychlejší kolo pro Austrálii * 11. nejrychlejší kolo pro vůz se startovním číslem 27.

Vedení v závodě

1.- 2. kolo - René Arnoux * 3. kolo - Jean Pierre Jabouille * 4.-60. kolo - Nelson Piquet

Postavení na startu

René Arnoux Renault 1'33. 988 * 5. +more Pole position pro René Arnouxe * 11. Pole position pro Renault * 23. Pole position pro Francii * 14. Pole position pro vůz se startovním číslem 16.

1. řada12
+moresvg'>25px René Arnoux Renault 1'33. 98825px Jean Pierre Jabouille Renault 1'34. 339
2. řada34
25px Carlos Reutemann Williams 1'34. 68625px Bruno Giacomelli Alfa Romeo 1'34. 912
8. řada1516
25px Emerson Fittipaldi Fittipaldi 1'36. 75825px Jody Scheckter Ferrari 1'36. 827
9. řada1718
25px Eddie Cheever Osella 1'36. 88425px Elio de Angelis Lotus 1'36. 919
10. řada1920
25px Vittorio Brambilla Alfa Romeo 1'36. 92925px Jacques Laffite Ligier 1'36. 972

Renault RE20Brabham BT49Williams FW07B
1'33. 9881:38'07. 521'36. 089