Grand Prix Jihoafrické republiky 1977

8
4
2

23. Grand Prix Jihoafrické republiky (XXIII South African Grand Prix) se jela 5. května 1977 na okruhu Kyalami jako 283. Velká cena seriálu Formule 1. Vítězem se stal Niki Lauda ve Ferrari 312 T2.

Závod je známý především pro smrtelnou havárii Toma Pryce, který narazil do traťového maršála Frederika Jansena Van Vuurena. Oba po srážce zemřeli.

Závod

James Hunt pokračoval ve své řadě pole position, za ním startovali Carlos Pace a Niki Lauda. Hunt si po startu udržel 1. +more místo před Laudou a Jody Scheckterem po propadu Paceho. V sedmém kole se Lauda ujal vedení a už do konce závodu nebyl předjet. O 11 kol později předjel Hunta i Schectker.

V 22. kole vyrazili dva traťoví maršálové přes trať k odstavenému vozu Shadow Renzo Zorziho, kterému selhal motor. +more Druhý z maršálů, Fredrik Jansen van Vuuren, byl zasažen vozem Toma Pryce a okamžitě zemřel. Hasicí přístroj, který nesl, zasáhl Pryce do hlavy, čímž ho usmrtil a téměř mu setnul hlavu.

Závod nicméně pokračoval a Lauda získal první vítězství po jeho nehodě na Nürburgringu. Jihoafričan Jody Scheckter s vozem Wolf WR1 dojel druhý a třetí skončil Francouz Patrick Depailler na šestikolce Tyrrell po předjetí Hunta v posledních kolech.

Nehoda

Ve 22. kole pro poruchu motoru odstoupil ze závodu Ital Renzo Zorzi na Shadowu a odstavil svůj vůz nalevo od trati. +more Krátce poté, co vůz zastavil za slepým vrcholem vyvýšeniny, začal motor hořet. Dva traťoví maršálové na situaci reagovali a vyrazili přes trať s hasicími přístroji, zatímco závod pokračoval. Právě v tento okamžik Pryce v druhém voze Shadow a Hans-Joachim Stuck v Marchi dosáhli vrcholu trati. Stuckův vůz se těsně vyhnul prvnímu maršálovi, ale Pryce, který jel přímo za Stuckem a maršály neviděl, neměl žádný čas zareagovat a zasáhl druhého maršála, Fredericka Jansena van Vuurena, který okamžitě zemřel.

Při nárazu zasáhl van Vuurenův hasicí přístroj Pryceovu hlavu a zničil jeho helmu. Náraz odtrhnul i zbytky helmy, což způsobilo téměř setnutí hlavy podbradníkem. +more Jeho auto pokračovalo dál dolů po rovince, zatímco Pryceovo tělo bylo stále ve voze. Monopost nakonec opustil trať v první zatáčce, když kolidoval s Ligierem Jacquese Laffita, kterého tím vyřadil ze závodu. Celý incident byl natáčen štábem, který živě přenášel závod.

Zranění Jansena van Vuurena byla natolik závažná, že mohl být identifikován pouze tak, že žeditel závodu shromáždil všechny závodní maršály a van Vuuren nebyl mezi nimi;jeho tělo bylo přepůleno a na trati leželo mnoho částí těla.

Vedení v závodě

1.-6. kolo - James Hunt * 7.-78. kolo - Niki Lauda

Zajímavosti

Šlo o poslední Velkou cenu pro Toma Pryce, který v ní zahynul, a pro Carlose Paceho, který zemřel o 13 dní později při letecké nehodě. Také se jednalo o poslední závod pro tým BRM. +more * Patrick Depailler získal ve svém 50. závodě desáté pódium. * John Watson si připsal první nejrychlejší kolo v kariéře.