Hamíd Surián

8
4
2

Hamíd Surián Rejhánpur (* 24. srpna 1985) je bývalý íránský zápasník - klasik, olympijský vítěz z roku 2012.

...

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od 7 let na předměstí Teheránu v Reji. Na řecko-římský styl se specializoval ve 13 letech pod vedením trenéra Abdolláha Zárího. +more V íránské mužské reprezentaci se prosazoval od roku 2005 ve váze do 55 kg. V roce 2008 startoval jako úřadující, trojnásobný mistr světa na olympijských hrách v Pekingu, ale podobně jako zbytek íránského týmu nevyladil formu. Ve čtvrtfinále prohrál těsně 1:2 na sety s Nazirem Mankijevem z Ruska a v boji o třetí místo podlehl těsně ve dvou setech Korejci Pak Un-čcholovi.

V roce 2012 se po zranění kvalifikoval na olympijské hry v Londýně a postoupil do finále proti Rovšanu Bajramovovi. V prvním setu olympijského finále si takticky počkal na nařízený parter půl minuty před koncem a koršun set vyhrál 2:0 na technické body. +more Ve druhém setu se po minutě ujal vzratem vedení 1:0 a tento bodový náskok udržel do konce. Získal zlatou olympijskou medaili.

Od roku 2013 se vedle sportu věnoval komerčním a politickým činnostem. V roce 2016 uspěl na poslední třetí pokus na olympijském kvalifikačním turnaji v Istanbulu a startoval na svých třetích olympijských hrách v Riu. +more V Riu vypadl v úvodním kole se svým přemožitelem z březnové asijské olympijské kvalifikace s Japoncem Šinobu Ótou těsně 4:5 na technické body. Vzápětí ukončil sportovní kariéru.

Turnaj200520062007200820092010201120122013201420152016
202122232425262728293031
-55-59
Olympijské hry5. 1. +moreúč.
Mistrovství světa1. 1. 1. 1. 1. --1. úč.
Asijské hry-5. -
Mistrovství Asie--1. 1. --------
MS juniorů1.
.

Kategorie:Íránští klasici Kategorie:Íránští olympijští vítězové v zápasu Kategorie:Mistři světa v zápasu Kategorie:Narození 24. +more srpna Kategorie:Narození 1985 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Zápasnická trojkoruna Kategorie:Mistři Asie v zápasu.