Hejdar Mammadalijev

8
4
2

Hejdar Mammadalijev (* 2. dubna 1974 Gubadly) je původem ázerbájdžánský zápasník - klasik, který od roku 1999 reprezentoval Rusko, stříbrný olympijský medailista z roku 2004.

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od 10 let pod vedením Alijara Alijeva v rodném Gubadly. Ve 13 letech byl poslán do Baku na sportovní internátní školu, kde se specializoval na řecko-římský styl. +more V ázerbájdžánské reperezentaci se v devadesátých letech neprosazoval. Od druhé poloviny devadesátých let žil v ruském Jekatěrinburgu. V roce 1999 se dostal do ruské reprezentace ve váze do 54 kg. Svojí první příležitost v reprezentaci svěřenou Gennadijem Sapunovem v roce 2002 proměnil v titul mistra světa.

V roce 2004 uspěl v ruské olympijské nominaci na olympijské hry v Athénách na úkor Renata Bikkinina. V základní skupině olympijského turnaje vyřadil úřadujícího mistra světa Poláka Dariusz Jabłońského a v semifinále domácího, původem Arména Artema Kjuregjana vysoko 7:2 na technické body. +more Ve finále nastoupil proti Maďaru Istvánu Majorosovi. Po půli vedl koršunem 1:0 na technické body. Koncem první minuty druhého poločasu ho rozhodčí poslal za pasivitu do parteru, čehož jeho soupeř využil a koršunem vyrovnal na 1:1. V poslední minutě prohrával po stejné Maďarově akci 1:2 na technické body. Tímto výsledkem zápas skončil v základní hrací době. Kvůli minimální bodové rozdílu finále pokračovalo v prodloužení. Po minutě prodloužení rozhodčí nařídil za pasivitu obou borců klinč, při kterém chyboval a prohrál 1:3 na technické body. Získal stříbrnou olympijskou medaili. Sportovní kariéru ukončil v roce 2007. Věnuje se trenérské práci.