Henry Edward Bird

8
4
2

Henry Edward Bird (14. července 1830, Portsea, Hampshire - 11. dubna 1908, Londýn) byl anglický šachový mistr a historik.

Bird, civilním povoláním účetní, působil na šachové scéně více než padesát let. Již v devatenácti letech (roku 1849) se zúčastnil uzavřeného turnaje dvanácti členů šachového klubu londýnské kavárny Divan, (prohrál však již v prvním kole s Georgem Webbem Medleym 1:2) a v jedenadvaceti letech se zúčastnil prvního mezinárodního turnaje v Londýně roku 1851, kde však prohrál také již v prvním kole s Bernhardem Horwitzem 1:2 (=1).

Přestože Bird patřil k poměrně silným hráčům, nikdy nedosáhl výraznějšího úspěchu kromě roku 1879, kdy vyhrál miniturnaj čtyř hráčů v Londýně se 2 body před Josephem Henrym Blackburnem, Jamesem Masonem (oba 1,5 bodu) a Georgem Alcockem MacDonnellem (1 bod).

Birdovy významnější šachové výsledky

roku 1858 prohrál s Paulem Morphym 1:10 (=1), * roku 1866 prohrál s Wilhelmem Steintzem 5:7 (=5), * na turnaji při čtvrtém americkém šachovém kongresu roku 1876 skončil třetí za Jamesem Masonem a Maxem Juddem a obdržel cenu za krásu, * na šachovém turnaji v Paříži roku 1878 skončil z dvanácti hráčů čtvrtý, * na mezinárodním turnaji v Herefordu 1885 se umístil společně s Emilem Schallopem na druhém až třetím místě z jedenácti hráčů (turnaj vyhrál Joseph Henry Blackburne) * s Isidorem Gunsbergem prohrál roku 1886 1:5 (=3) a roku 1889 2:3, * na mezinárodním turnaji v Londýně roku 1888 se umístil na třetím místě za Isidorem Gunsbergem a Jamesem Masonem (celkem se zúčastnilo sedmnáct hráčů), * s Emanuelem Laskerem prohrál roku 1890 2:7 (=3), * na mezinárodním turnaji v Manchesteru roku 1890 se umístil společně s Georgem Henrym Mackenziem na třetím až čtvrtém místě za Siegbertem Tarraschem a J. H. +more Blackburnem, (celkem se zúčastnilo dvacet hráčů),.

Bird jako šachový teoretik a spisovatel

V oblasti šachové teorie zavedl Bird zahájení 1. f4, známé jako Birdova hra. +more Je rovněž autorem Birdovy obrany ve španělské hře 3. . Jd4, která je dnes mnohými považována za strategicky méněcennou.

Roku 1874 vytvořil Bird na desce 10×8 vlastní variantu šachu podobnou variantě Pietra Carrery (jde o předchůdce Capablancových šachů). Na rozdíl od Carrey umístil exokámen spojující pohyb jezdce a střelce na sloupec d a figuru spojující pohyb jezdce a věže a na sloupec g.

Bird napsal rovněž celou řadu šachových knih a příruček (např. Chess for Beginners, Chess Masterpieces, Chess Openings a Modern Chess), z nichž nejznámější je Chess History and Reminiscences (1893) věnovaná dějinám šachu.