Jan Kacper Bednarek (* 12. dubna 1996 Słupca) je polský profesionální fotbalista, který hraje na pozici středního obránce za anglický klub Aston Villa FC, kde je na hostování ze Southamptonu, a za polský národní tým.

...

Bednarek, který se narodil v polském městě Słupca, zahájil svou mládežnickou kariéru v akademii klubu Sokół Kleczew. Do akademie Lechu Poznań se připojil v létě roku 2012 z jiného polského klubu, a to MSP Szamotuly.

Lech Poznań

Bednarek debutoval v polské nejvyšší soutěži 23. září 2013 v zápase proti Piastu Gliwice, ve kterém pomohl udržet čisté konto při výhře 2:0. +more V průběhu sezóny již odehrál jen další jednu minutu, a to v odvetném zápase proti Gliwicím 1. března následujícího roku. V sezóně 2014/15 nastoupil opět jen do dvou utkání; v zápase proti Podbeskidzie se objevil v základní sestavě při remíze 1:1 a v utkání proti Lechii Gdańsk odehrál necelý druhý poločas poté, co vystřídal Pauluse Arajuuriho. Lech získal v sezóně mistrovský titul, když na konci sezóny měli na svém kontě o jeden bod více než druhá Legia Warszawa.

Górnik Łęczna (hostování)

Dne 13. června 2015 odešel na roční hostování do prvoligového Górniku Łęczna. +more Stoper, který zpočátku sezóny vysedával na lavičce náhradníků, debutoval v klubu 29. srpna, při prohře 0:3 proti Piastu Gliwice. V průběhu sezóny nastoupil do 17 ligových utkání, většinu z nich však na pozici defensivního záložníka.

Návrat do Lechu

Při svém prvním utkání, po návratu z hostování, se 12. srpna 2016 Bednarek střelecky prosadil, a to když při výhře 2:1 proti Cracovii otevřel skóre utkání v 64. +more minutě. Již na podzim se Bednarek stal stabilním členem základní sestavy; celkem v sezóně odehrál 33 utkání a byl součástí týmu, který postoupil až do finále polského poháru. V něm Lech narazil na tým Arka Gdynia, se kterým prohrál 1:2 po prodloužení, přičemž Bendarek odehrál celých 120 minut utkání.

Southampton

Dne 1. července 2017 Bednarek přestoupil do anglického Southamptonu za poplatek ve výši asi 5 milionu liber; v klubu podepsal pětiletou smlouvu. +more Debut v Premier League si odbyl 14. dubna 2018 v zápase proti Chelsea, ve kterém vstřelil druhý gól Southamptonu při porážce 3:2.

Do základní sestavy nadobro pronikl v prosinci 2018, když vytvořil novou stoperskou dvojici s dánským reprezentantem Jannikem Vestergaardem.

Dne 18. ledna 2020 otevřel skóre utkání v 15. +more minutě domácí porážky s Wolverhamptonem Wanderers 2:3. 28. června 2020 vstřelil Bendarek vlastní gól při výhře 3:1 nad Watfordem. V průběhu sezóny odehrál 39 utkání (ve všech nastoupil v základní sestavě) a pomohl klubu k 12. místě v lize.

Dne 29. listopadu 2020 se prosadil při prohře 2:3 proti Manchesteru United. +more 2. února 2021 vstřelil Bednarek vlastní gól, způsobil penaltu a dostal červenou kartu po faulu na Anthonyho Martiala při porážce 9:0 opět proti United. Červená karta, kterou dostal, byla velmi kontroverzní a manažer Manchesteru United Ole Gunnar Solskjær řekl, že Bednarek neměl být vyloučen. Trest za vyloučení byl následně odvolán po odvolání Southamptonu, a mohl tak nastoupit do dalšího ligového utkání, a to proti Newcastlu. Se Southamptonem se dostal až do semifinále FA Cupu v sezóně 2020/21, když po porážkách Shrewsbury, Arsenalu, Wolves a Bournemouthu vypadli po prohře 0:1 s Leicesterem City.

Bednarek byl poprvé povolán do polské reprezentace v září 2017 na zápasy kvalifikace na Mistrovství světa 2018 proti Dánsku a Kazachstánu. Debutoval 4. +more září při vítězství 3:0 nad Kazachstánem, když v 89. minutě vystřídal Krzysztofa Mączyńskiho.

V květnu 2018 byl nominován manažerem Adamem Nawalkou na závěrečný turnaj Mistrovství světa 2018 v Rusku. Dne 28. +more června 2018 vstřelil svůj první reprezentační gól; jednalo se o jedinou branku utkání základní skupiny proti Japonsku.

V květnu 2021 byl nominován portugalským manažerem polské reprezentace Paulem Sousou na závěrečný turnaj Euro 2020, posunutý kvůli pandemii covidu-19. Na turnaji odehrál všechny tři zápasy základní skupiny v základní sestavě, Polsko však po zisku jediného bodu ze zápasu proti Španělsku nepostoupilo do vyřazovací fáze turnaje.

Osobní život

Jeho starší bratr Filip je také fotbalista, který hraje na pozici brankáře v polském klubu Lech Poznań.