Jiří Sýkora (vícebojař)

8
4
2

Jiří Sýkora (* 20. ledna 1995 Třebíč) je český vícebojař, juniorský mistr světa v desetiboji z roku 2014. V roce 2017 získal Jiří Sýkora Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina, přesná kategorie byla uveřejněna v říjnu 2017, obdržel Dřevěnou medaili Kraje Vysočina.

Sportovní kariéra

Začátek kariéry

První roky života strávil ve Vladislavi a nyní bydlí v Ptáčově. K atletice ho přivedl trenér Pavel Svoboda, který ho objevil na Vánoční laťce pořádané základní školou Benešova, kde začínal s atletikou. +more Atletice se věnuje od svých 14 let.

2011

V první dorostenecké sezóně vyhrál mistrovství republiky v desetiboji výkonem 6973 a nominoval se na mistrovství světa dorostenců do 17 let v Lille. Zde závodil v osmiboji a výkonem 5823 skončil sedmý.

2012

V sezóně se nekonala žádná mezinárodní dorostenecká akce. Jiří Sýkora vyhrál znovu mistrovství republiky výkonem 6854. Osobní rekord si tak v této sezóně nezlepšil.

2013

V první juniorské sezóně zaznamenal velký výkonnostní růst a vyhrál mistrovství republiky v desetiboji výkonem 7521. Tento výkon byl navíc poznamenán chladným počasím a vypuštěným druhým dnem. +more Jiří Sýkora se výkonem přesto kvalifikoval na mistrovství Evropy juniorů v Rieti a zařadil se mezi favority na medaili. Před mistrovstvím Evropy vyhrál dokonce mistrovství republiky v dálce mužů výkonem 764. Stoupající formu zastavilo zranění způsobené při tréninku. Na mistrovství Evropy tak do soutěže desetibojařů nenastoupil. Zbytek sezóny závodil pouze ve vrhačských disciplínách.

2014

Velké zlepšení zaznamenal již v hale, kdy vyhrál mistrovství republiky v sedmiboji a výkonem 5838 překonal český rekord Jana Kudličky. Před mistrovstvím republiky navíc absolvoval první seniorský sedmiboj na mezistátním utkání v Anglii a zaznamenal výkon 5530.

V letní sezóně překonal na mistrovství republiky v Praze téměř o 300 bodů český juniorský rekord Tomáše Dvořáka výkon 8047 a s přehledem splnil limit na MS juniorů v Eugene. Před ním stačil absolvovat první seniorský desetiboj na Madeiře v rámci I. +more evropské ligy vícebojů. V závodě atakoval hranici 8000 a skončil výkonem 7927 na druhém místě. Zároveň splnil limit na seniorské mistrovství Evropy v Curychu.

16 dní po tomto výkonu zahájil desetiboj na mistrovství světa juniorů a hlavně díky povedenému druhému dnu a heroickému výkonu v závěrečném běhu na 1500m získal první mužskou juniorskou zlatou medaili pro ČR v nejlepším historickém výkonu v rámci juniorského desetiboje 8135 (absolutního juniorského světového rekordu 8397 dosáhl Němec Voss v rámci mužského desetiboje).

Na mistrovství Evropy v Curychu musel po třech disciplínách vzdát vinou zranění kotníku, které si přivodil v dálce.

2015

Sezóna pro něj nezačala dobře. Halový sedmiboj na mezistátním utkání v Nizozemsku nedokončil kvůli nemoci a ukončil halovou sezónu.

2016

I tato sezóna se nevyvíjela dobře. Nicméně na jaře při závodech v Götzisu se kvalifikoval na mistrovství evropy v Amsterdamu, to však nedokončil a na olympijských hrách v Rio de Janeiro skončil na 25. +more místě. Při skoku o tyči na olympijských hrách neskočil základní předepsanou výšku. Od září má nového trenéra, je jím Luděk Svoboda, do té doby trénoval pod patronací Pavla Svobody. Dále bude spolupracovat s trenéry Nikolajem Goroškovem, Tomášem Dvořákem a Josefem Šilhavým.

2021

V roce 2021 se účastnil soutěže ve víceboji na Kanárských ostrovech, kde plánoval získat body pro kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu.