8
4
2

Joel Julius Ilmari Pohjanpalo (* 13. září 1994 Helsinky) je finský profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka v německém klubu Union Berlin, kde je na hostování z Bayeru Leverkusen, a ve finském národním týmu. Pohjanpalo se narodil ve finských Helsinkách, kde hrál za rodný klub HJK, odkud v roce 2013 zamířil do německého Bayeru Leverkusen.

Pohjanpalo ve finské reprezentaci v listopadu 2012 ve věku osmnácti let a od té doby odehrál více než třicet reprezentačních utkání, včetně zápasů v rámci kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale 2018 a 2022.

Reprezentační kariéra

Pohjanpalo debutoval ve finské reprezentaci 14. listopadu 2012 při vítězství 3:0 proti Kypru, když v 70. +more minutě vystřídal Teemu Pukkiho. V přátelském utkání proti Slovinsku 14. srpna 2013 byl blízko ke vstřelení své první reprezentační branky, když jeho střela zasáhla tyčku a gól poté vstřelil z dorážky Hämäläinen. V dalším přátelském utkání proti Maďarsku 5. března 2014 se již střelecky prosadil, když v 74. minutě srovnal na 1:1; zápas skončil vítězstvím Finska 2:1.

Svůj první soutěžní reprezentační zápas odehrál 7. září 2014 v kvalifikačním zápase proti Faerským ostrovům, když v 89. +more minutě vystřídal Teemu Pukkiho.

Dne 12. června 2021 vstřelil jediný gól při výhře 1:0 nad Dánskem na Mistrovství Evropy 2020, jednalo se o první gól i vítězství finské reprezentaci na závěrečném turnaji v historii.

Reprezentační góly

: K zápasu odehranému 12. června 2021. Skóre a výsledky Finska jsou vždy zapisovány jako první

1. 5. +more března 2014ETO Park, Győr, Maďarsko1:12:1Přátelský zápas
2. 4. září 2015Stadion Karaiskakis, Athény, Řecko1:01:0Kvalifikace na Mistrovství Evropy 2016
3. 7. září 2015Olympijský stadion, Helsinky, Finsko1:01:0Kvalifikace na Mistrovství Evropy 2016
4. 8. října 2015Arena Națională, Bukurešť, Rumunsko1:01:1Kvalifikace na Mistrovství Evropy 2016
5. 11. června 2017Tampere Stadium, Tampere, Finsko1:11:2Kvalifikace na Mistrovství světa 2018
6. 9. října 2017Veritas Stadion, Turku, Finsko2:22:2Kvalifikace na Mistrovství světa 2018
7. 12. října 2019Bilino Polje Stadium, Zenica, Bosna a Hercegovina1:41:4Kvalifikace na Mistrovství Evropy 2020